StoryEditorrzepak

Jak przygotować się do monitoringu szkodników rzepaku?

05.02.2022., 13:02h
W zależności od pogodny w drugiej połowie lutego powinniśmy być gotowi na rozpoczęcie systematycznego monitoringu szkodników rzepaku. Warto przygotować, a jeżeli nie mamy, to kupić żółte naczynia lub tablice lepowe do ich odłowu.

Monitoring upraw trzeba rozpocząć zanim ruszy wiosenna wegetacja, bo da nam to możliwość lepszej oceny zagrożeń i zauważymy moment zbliżającego się kulminacyjnego nalotu szkodników. Oczywiście skuteczne monitorowanie szkodników wymaga podstawowej znajomości biologii ich rozwoju. Już wkrótce będziemy przypominać te informacje zaczynając od najwcześniej pojawiającego się w rzepaku chowacza brukwiaczka.

Jak monitorować pojawy szkodników rzepaku tanio i skutecznie?

Ograniczanie szkodników wymaga też sięgnięcia po ustalone w badaniach progi szkodliwości szkodników. Pamiętajmy, że nie wszystkie szkodniki możemy zauważyć w uprawach gołym okiem, bo często są bardzo małe i płochliwe. Ponadto mogą ukrywać się pod liśćmi i między grudkami gleby. Czego nie da się zauważyć można wyłowić w pułapki, a najbardziej popularną, tanią i skuteczną są żółte naczynia. Aby założyć takie polowe centrum monitoringu potrzebne są plastikowe pojemniki (żółte oczywiście, przypominające barwę kwitnącego rzepaku). Z monitoringiem przy użyciu żółtych naczyń warto wystartować mniej więcej w połowie lutego, ale wszystko zależy od pogody. ...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 18:17