StoryEditorśrodki ochrony roślin

Jak rolnicy mają chronić swoje uprawy przy wycofywaniu kolejnych substancji czynnych?

04.02.2020., 20:02h
Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 począwszy od 2018  r. UE zaopiniowała do wycofania lub usunięcia z katalogu aż 26 substancji czynnych. Trwają prace nad wycofaniem kolejnych substancji czynnych, w tym wielu dobrze znanych i cenionych substancji fungicydów, herbicydów i zoocydów.
Na Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy bardzo ciekawy wykład o zagrożeniach dla upraw ze strony agrofagów w sytuacji postępujących zmian klimatycznych i wspomnianego wycofywania substancji czynnych wygłosił prof. dr hab. Marek Korbas IOR–PIB w Poznaniu.

Tych substancji nie będzie

Na początku naukowiec zaprezentował listę substancji czynnych przewidzianych do wycofania (tabela) i harmonogram ostatecznego wykorzystania zapasów produktów zawierających wycofywane substancje. Wielu decyzji cofnąć się nie da, ale te jeszcze nie podjęte można przesunąć w czasie. O to m.in. zabiega też Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych a prośbę o gruntowną analizę konsekwencji wycofywania określonych substancji czynnych pestycydów przed podjęciem decyzji o wycofaniu skierował do komisarza Janusza Wojciechowskiego.

Jak mówił prof. dr hab. Marek Korbas, niektóre substancje da się zastąpić nowymi. Np. chlorotalonil (38 fungicydów) – flopem i mankozebem; propikonazol (29 fungicydów)– tebukonazolem, protiokonazolem, mefentriflukonazolem; tiuram (8 zapraw) – fludioksonilem oraz substancjami z grupy strobiluryn i triazoli; desmedifam – triflusulfuronem, me...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 09:54