Czy termin zbioru ma wpływ na plon cukru?
Tak. Südzucker Polska przeprowadził doświadczenia, które wykazały zależność między terminem zbioru, obsadą, a plonem cukru. Opóźnianie terminu zbioru surowca powoduje wyraźne przyrosty plonu cukru. Jest to możliwe, jeżeli uprawa była prawidłowo nawożona, jest zdrowa, a termin przygotowania pryzmy jest odległy.
Co robić, aby składowanie buraków na polu odbyło się bez strat?
Idealna pryzma ma zwarte wymiary: 2 m wysokości na 7 -7,5 m szerokości. W celu ograniczenia strat wynikających ze składowania buraków w pryzmie należy:
- podczas wybierania miejsca pod pryzmę zwrócić uwagę na wyrównanie terenu i jej równoległe umiejscowienie do utwardzonej drogi ,
- unikać uszkodzeń surowca dzięki zwartemu usypaniu buraków i ustawienia przenośnika, z którego spadają buraki jak najniżej usypywanej pryzmy,
- składować surowiec jak najkrócej;
- oczyścić z zanieczyszczeń i prawidłowo ogłowić, a także dokładnie okryć specjalną włókniną buraki przeznaczone do przechowalnictwa
Przed zbiorem buraków warto sprawdzić ich jakość. Dlatego należy pobrać 10 losowych korzeni znajdujących się z boku pryzmy, ułożyć je w rzędzie i porównać takie negatywne cechy jak:
- pozostałości liści i zbyt wysokie ogłowienie,
- zbyt niskie ogłowienie,
- ułamany korzeń,
- pęknięcia, zadrapania,
- duże zanieczyszczenia ziemią.
Jeżeli potwierdziliśmy co najmniej 2 z wymienionych wad, oznacza to, że należy wyregulować nasze maszyny, aby uniknąć strat przy najbliższych zbiorach.
Na co zwrócić uwagę wybierając lokalizację i parametry pryzmy ?
Wybierając teren wybrany pod pryzmę powinniśmy pamiętać, że:
- pryzmy sypiemy na skraju pola wzdłuż utwardzonej drogi,
- ziemia musi być wyrównana i bez kolein,
- unikamy miejsc zagłębionych i podmokłych,
- nie sypiemy pryzm przy drzewach, słupach i liniach energetycznych,
- szerokość pryzmy nie może przekraczać szerokości roboczej ładowarki (hederu),
- pryzmy foremne o wyrównanej powierzchni.
Buraki cukrowe: jak je przygotować?
Do składowania nadają się tylko zdrowe, wolne od chorób oraz zanieczyszczeń organicznych (takich jak np. chwasty czy liście), a także prawidłowo ogłowione, nieprzemrożone, nie porośnięte buraki. Zatem wcześniej należy je przesortować, a następnie okryć, zwłaszcza jeżeli zapowiada się na mróz czy ulewy. Nie osłaniamy buraków jeżeli temperatura powietrza wynosi powyżej 10 st. C.
Dlaczego okrywanie buraków jest takie ważne?
Jesienna i zimowa aura charakteryzuje się zmiennością temperatur i ich spadkiem poniżej zera, opadami deszczu i śniegu, zimnymi wiatrami. Zmienność warunków atmosferycznych wpływa na jakość buraków, dlatego po ich wykopaniu należy zadbać o właściwe ich przechowywanie.
Buraki można okryć na dwa sposoby, za pomocą włókniny albo folii. Czym różnią się oba materiały?
(Agro)włóknina – gramatura min. 110 g/m2, która jest specjalnie dedykowana do okrywania buraków. – ma właściwości termioizolacyjne, chroni korzenie przed mrozem ( od -5 st.), przepuszcza powietrze, ale jednocześnie jest wodoodporna. To tani, ale relatywnie ciężki sposób na wielokrotne osłanianie surowca.
Folia – najlepiej sprawdza się jako dodatkowe źródło ochrony, zwłaszcza przed wiatrem, ale już nie przed mrozem. Jej minusem jest także nieprzepuszczalność powietrza, dlatego należy ją zdjąć, jeżeli termometry wskazują temperaturę powyżej zera.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie Sudzucker Polska
Zdjęcie: Pixabay