StoryEditorNawożenie

Jak skutecznie zatrzymać materię organiczną w glebie?

19.03.2020., 16:03h
Gwałtowne zmiany temperatur sezonowych, zmiany wilgotności gleby (ulewne deszcze lub długie okresy suszy), fale upałów, które corocznie występują w Polsce, mają i będą miały znaczący wpływ na właściwości gleb, zasoby wodne, a w rezultacie akumulację lub utratę materii organicznej w glebie.
Od kilkunastu lat mamy już zauważalny deficyt wody wczesną wiosną i jesienią, ponadto przeważają lekkie i bardzo lekkie gleby, co ogranicza gromadzenie się próchnicy w glebie. W strukturze siewu dominują zboża uprawiane w monokulturach. Na spotkaniach z rolnikami zadajemy sobie wspólnie pytanie: czy w praktyce jest łatwo czy bardzo trudno zwiększyć zawartość materii organicznej w glebie?

Drastycznie spada zawartość materii organicznej w glebie

Ochrona gleb jest obecnie tematem międzynarodowych konwencji ochrony środowiska w ramach Agendy 21 ONZ, których celem jest zrównoważone użytkowanie ziemi oraz ochrona ziemi przed degradacją i zanieczyszczeniem. Szczególne miejsce wśród 8 głównych zagrożeń wymienionych w strategii ochrony gleb zajmuje spadek zawartości materii organicznej w glebie. Zawartość glebowej materii organicznej stanowi integracyjny i najczęściej wymieniany wskaźnik jakości gleb, dlatego też zachowanie i przeciwdziałanie jej ubytkom jest ważne nie tylko z punktu widzenia zmniejszenia żyzności gleb, ale i limitowania plonów roślin uprawnych.

Według prognoz Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, globalnie możliwe za...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 18:06