StoryEditorużytki zielone

Jak uzyskać paszę wysokiej jakości z użytków zielonych?

05.03.2020., 13:03h
W gospodarstwie Krzyszofa i Renaty Kaźmieruków  wszystko kręci się wokół stada bydła mlecznego. Struktura zasiewów podporządkowana jest produkcji mleka. Hodowcy doskonale wiedzą, że jeżeli nie chcą mieć problemów w oborze za pół roku muszą działać właśnie teraz. Muszą zadbać o trawy i wyprodukować wysokiej jakości paszę. 

Kilkanaście lat temu jak sprawdziła się jakaś mieszanka, to sialiśmy ją przez kilka lat, nic nie zmieniając, bo przecież wychodzi dobrze – wspomina właściciel gospodarstwa. 

Trawy DSV o krok do przodu przed innymi odmianami

Obecnie co roku przygotowując się do zasiewów hodowcy sprawdzają nowości, szczegółowo analizują co byłoby odpowiednie na gleby, na których w danym roku będą zakładali użytek zielony. Gospodarstwo odwiedza doradca Krzysztof Chojnowski i podpowiada co zasiać, żeby efektywność i wydajność była na wysokim poziomie.

Trawy DSV po raz pierwszy posialiśmy w 2014 roku, sialiśmy również trawy innych firm, ale w naszych porównaniach mieszanki DSV zawsze były krok do przodu – mówi Krystian Kaźmieruk i podkreśla, że nauczyli się trochę inaczej patrzyć na cenę. – Już nie rozpatrujemy tanie, czy drogie. Cena trawy to kolejne 3–4 lata użytkowania i być może dziś cena za worek mieszanki może wydawać się wysoka, ale w dalszym użytkowaniu wysokiej jakości, sprawdzona mieszanka wyjdzie dużo taniej. Pewniejszy, wydajniejszy i dobrej jakości plon to mleko!

Co roku zakładane są w gospodarstwie nowe użytki z...
Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 02:33