StoryEditorrzepak

Jaka ochrona rzepaku będzie najlepsza jesienią?

23.09.2021., 09:09h
W rolnictwie niestety nie wszystko da się zaplanować. Każdy rok jest inny i często rolnicy muszą weryfikować lub zmieniać całkowicie swoje plany z dnia na dzień. W tym roku mimo tego, że na początku żniw pogoda sprzyjała, to późniejsze sierpniowe deszcze rozłożyły wszystko.
Najdłużej żniwa trwały na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu, czego konsekwencją było to, że w terminie zasiano tylko ok. 30 proc. rzepaku. Pozostałe rzepaki wysiano w późnych wrześniowych terminach.

Tylko część rzepaku zasiana w miarę terminowo

Podobna sytuacja była na Warmii i Mazurach. Przez nietypową pogodę tylko część rzepaku była zasiana w miarę terminowo, czyli między 15 a 20 sierpnia. Niestety bezpośrednio po siewach w trzeciej dekadzie sierpnia przyszły intensywne opady, które spowodowały, że miejscami doszło do silnego zaskorupienia gleby. Nadmierne uwilgotnienie spowodowało utrudnione i opóźnione wschody, część rzepaku wschodziła bardzo nierówno, a lokalnie niestety trzeba było rzepaki przesiewać.
 
Jest też część rolników, którym długotrwałe opady deszczu uniemożliwiły dotrzymanie optymalnego terminu siewu rzepaku, bo nie było jak wjechać w pole. W związku z tym znaczna część rzepaków siana była w pierwszej dekadzie września, a nawet później. Nierówne wschody rzepaków to także zróżnicowane wschody chwastów, ale podejście do zwalczania chwastów powinno być podobne.
 
Dlaczego rolnicy pomimo wszystko...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 17:52