W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. powstaje cukier pod marką Diamant. Spółka skupuje wyłącznie polskie buraki i prowadzi produkcję cukru w Polsce w czterech cukrowniach w:
- Środzie Wlkp.,
- Gostyniu,
- Miejskiej Górce,
- Glinojecku.
Dobre wschody buraka i oszczędności na polach z uprawą pasową
Według obserwacji doradców z koncernu Pfeifer & Langen Polska, 2022 rok to kolejny rok, w którym na polach z uprawą pasową buraki cukrowe dobrze sobie radzą. Tegoroczna obsada buraka pod flagą P&L Polska wynosi 100 tysięcy roślin na hektar.
Wiosenne siewy buraków przebiegały bardzo dynamicznie, co ułatwiły wydaje i nowoczesne siewniki zakupione przez spółkę. Maszyny następnie zostały odsprzedane albo wynajęte na bardzo dogodnych warunkach plantatorom buraka cukrowego.
Wszelkie metody uprawy, które nie odwracają gleby podczas orki (np. strip-till i inne metody konserwujące), chronią ją przez erozyjnym działaniem wiatru. Dzięki temu wierzchnia warstwa gleby nie jest zwiewana. Jest to o tyle ważne, że w Wielkopolsce marzec był bardzo suchy i wietrzny.
Specjalne agregaty wyjechały na pole tylko raz. Jeden przejazd równał się ze wzruszeniem gleby, wykonaniem siewu oraz nawożenia. Tym samym dodatkowym atutem tego typu uprawy jest oszczędność jakże drogiego w ostatnich miesiącach paliwa oraz nawozów sztucznych
Zabiegi herbicydowe odbywają się planowo
Na tą chwilę plantacje polskiego buraka otrzymały ochronę w ramach drugiego zabiegu herbicydowego. A część plantatorów planuje już trzeci zabieg w tym celu, dlatego, że niewielkie opady sprzyjały wschodom chwastów, w tym komosy białej.
Kolejnym problemem jest przesuszona gleba, która uniemożliwia efektywne działanie substancji o działaniu doglebowym, a tym samym stosowane programy ochrony mogą być nie tak skuteczne jak się przewidywało.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie Pfeifer & Langen Polska
Fot. pixabay