StoryEditoragrotechnika

Jakie są żelazne zasady wapnowania gleby?

04.07.2022., 16:07h
Wapnowanie jest wciąż podstawowym i bardzo ważnym zabiegiem agrotechnicznym o wielostronnym korzystnym wpływie na właściwości fizyczne, fizykochemiczne i biologiczne gleby.

Wapnowanie poprawia także jakość wód konsumpcyjnych pobieranych z płytkich źródeł, studni lub odwiertów. Mobilne w kwaśniej glebie pierwiastki tj., glin, mangan, żelazo i wapń i magnez oraz metale ciężkie po zwapnowaniu nie przedostają się do wód i nie obniżają jej jakości.

Polskie gleby są mocno zakwaszone

Korzyści z wapnowania są zatem ogromne, nie tylko poprawa jakości gleby, ale i wody, a w rezultacie dobra jakość plonów roślin uprawnych. Musimy pamiętać, że zakwaszenie gleb jest szkodliwym czynnikiem zmniejszającym efektywność nawożenia mineralnego. W Polsce nadal możliwości produkcyjne gleb ogranicza przewaga gleb lekkich (35%) i bardzo lekkich (30%), charakteryzujących się często odczynem bardzo kwaśnym i kwaśnym.

Z powodu znacznego zakwaszenia gleb syntetyczny wskaźnik jakości polskich gleb ocenia się na zaledwie 60–70 punktów i jest to wartość niska w stosunku do 100 punktów osiąganych u naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Przekłada się na ten wynik wciąż niskie zużycie nawozów wapniowych, które oscyluje wokół zaledwie 50 kg CaO/ha. Natomiast średnie zużycie nawozów azotowych w Polsce jest nadal wysokie....

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 14:12