StoryEditorPszenica

Młody, zdolny i z pasją. Jak rolnik z miejscowości Zgórze z powodzeniem rozwija rodzinne gospodarstwo rolne?

12.12.2022., 18:12h
Daniel Domański jest młodym rolnikiem, który z pasją prowadzi gospodarstwo rolne. Gospodarz wspomina, że punktem zwrotnym, który zadecydował o rozwinięciu pasji do rolnictwa były pośrednio bardzo dobre wyniki w nauce. Za świadectwo z czerwonym paskiem pan Daniel otrzymał od rodziców nagrodę w postaci małego cielęcia, co sprawiło, że młody hodowca podjął decyzję o związaniu swojej przyszłości z pracą w gospodarstwie.

Pan Daniel ukończył technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki w Miętnem. W 2020 roku wygrał olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Rolniczych na szczeblu krajowym w bloku mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Obecnie studiuje zootechnikę na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Pszenżyto zostało zasiane w dwóch terminach 

W strukturze zasiewów w gospodarstwie Daniela Domańskiego dominuje pszenżyto ozime. Plony tej rośliny w ostatnich latach kształtują się na poziomie 5 do 7 t z ha. W tym sezonie plantator wybrał jedną odmianę tego zboża SU Liborius. Nigdy wcześniej jej nie uprawiał, ale opierając się na pochlebnych opiniach rolników na temat tej odmiany, zdecydował się na obsianie nią całego areału pszenżyta. Głównymi jej zaletami jest dobra zdrowotność i dobre krzewienie się. Pszenżyto zostało zasiane w dwóch terminach. Na stanowiskach po rzepaku i po pszenżycie 26 września w obsadzie 280 roślin na m2 oraz po słoneczniku 21 października w obsadzie 320 roślin na m2.

Staram się zasiać jak najwcześniej, aby nie zwiększać na całej powierzchni norm wysiewu, co przy obecnych cenach materiału siewnego ma niemały wpływ ...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 13:06