StoryEditorSoja

Nasiona soi w otoczce biopolimerowej – czy to się sprawdzi w uprawie soi?

23.09.2019., 15:09h
Biodegradowalna otoczka oparta na biopolimerach, chroniąca nasiona soi przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Ta technologia, nad którą przez ostatnich kilka lat pracowali naukowcy ma w przyszłym roku wejść na polski rynek. Był to jeden z tematów zorganizowanego 29 sierpnia seminarium w Borownicy pod Janowem Lubelskim.

Projekt naukowo-badawczy polegający na opracowaniu technologii innowacyjnej otoczki jest realizowany od 2017 roku. Liderem konsorcjum realizującym przedsięwzięcie jest Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych z Łodzi. Partnerami są Uniwersytet Rzeszowski, IUNG w Puławach oraz Naukowo-Badawcze Centrum Rozwoju Soi „AgeSoya” sp. z o.o. I to właśnie ta firma zorganizowała serię konferencji poświęconych m.in. omówieniu wyników tego projektu. Pierwsze z cyklu spotkań z rolnikami odbyło się w Borownicy koło Janowa Lubelskiego.

Problem sprzed dwudziestu lat, który zainicjował powstanie projektu

Spotkanie rozpoczął Ruslan Monich, prezes AgeSoya. Mówił m.in. czym zajmuje się kierowana przez niego firma. To, jak powiedział, opracowywanie i sprzedaż wysokoplonujących linii hodowlanych i odmian soi. Podkreślił, że był rolnikiem i już dwadzieścia lat temu zastanawiał się, jak „opakować” nasiono soi, tak aby znajdujące się w glebie nasiona nie były narażone na niekorzystne warunki pogodowe. Kilka lat temu nadarzyła się sposobność, aby zrealizować projekt, mający na celu przygotowanie właśnie takiego „opakowania”. – Z tą myśl...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. grudzień 2024 01:20