Rolnictwo to także idea zero waste
Już w 2050 roku liczba ludności ma przekroczyć 10 mld. Problemy z niedoborem wody i dewastacja gruntów staną się coraz powszechniejsze . Dlatego szuka się różnych alternatyw, aby poprawić stan naszej planety. Tutaj może pomóc rolnictwo, chociaż kojarzy się ono na co dzień z filozofią „zero waste”, czyli stylem życia, którego ideą jest maksymalne ograniczenie generowania odpadów.
– Wbrew powszechnym twierdzeniom, rolnictwo w bardzo wielu zakresach jest zero waste”. Od zarania swych dziejów wykorzystuje w produkcji z dużym powodzeniem np. obornik, czyli odpad z produkcji zwierzęcej. W kolejnych latach do zastosowania w uprawach wprowadzane były komposty, nawozy zielone, pofermenty z biogazowni czy w ostatnim czasie osady ściekowe jako nawóz” – - tłumaczy prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska z Katedry Agronomii, Wydział Rolnictwa. Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP.
Możliwości wykorzystania odpadów produkcji roślinnej jest wiele
Od wielu lat słyszy się, że za jakiś czas owady będą stanowić ważne źródło białka w diecie ludzi i zwierząt. Naukowcy postanowili pójść o krok dalej i wykorzystać także naturalny nawóz jaki dzięki nim otrzymujemy. Chodzi o owadzie odchody.
Prof. Zuzanna Sawinska z zespołem swoich współpracowników chcę się dowiedzieć W jaki sposób, w jakich dawkach, w jakich roślinach i czy w ogóle taki nawóz owadzi będzie mógł znaleźć zastosowanie. Badania odbywają się w ramach grantu prowadzonego dla HiProMine pt: „Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci peletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny”. Badacze uważają, ze taki nawóz znajdzie szerokie zastosowanie, czy to w rolnictwie, czy w ogrodnictwie, a nawet w uprawach hobbystycznych.
Badania nad nawozem z odchodów owadów wydają się obiecujące
– Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące, wskazują że istnieje możliwość zastosowania nawozu z odchodów Hermetia illucens zarówno w uprawie jęczmienia ozimego, życicy trwałej jak sałaty czy bazylii – wyjaśnia prof. UPP dr hab. Z. Sawinska.
Obecnie naukowcy zajmują się takimi zagadnieniami jak:
- stosowanie różnych dawek takiego nawozu,
- sposoby stosowania,
- sposoby radzenia sobie roślin z problemem suszy po zastosowaniu nawozu kontra próba kontrolna bez nawozu z odchodów Hermetia illucens.
Podsumowując możliwości jakie może dać obornik owadzi jest wiele. Czekamy na dalsze wyniki tego interesującego projektu badawczego.
Badania realizowane są jako podwykonawstwo w ramach badań przemysłowych i rozwojowych w projekcie HiProMine S.A. „Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci peletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny” - działanie 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie notatki prasowej UP Poznań
Zdjęcie: UP Poznań