StoryEditorchoroby

Ochrona fungicydowa kłosów - kiedy i jak ją prowadzić?

14.06.2022., 04:06h
Presja chorób grzybowych zbóż nie była w tym roku do tej pory zbyt wielka. Owszem, na początku wiosny były widoczne porażenia z jesieni, a zatem zarodniki są i czekają na zwilżenie łanu.

W tej chwili można mieć obawy o zdrową końcówkę sezonu. Zboża ozime są wykłoszone i obecnie jest tak naprawdę ostatni dzwonek na ochronę kłosa. Za niespełna miesiąc ruszą żniwa jęczmienia ozimego. Za półtora miesiąca będzie dojrzewać pszenica ozima i szczególnie o odmiany jakościowe tego gatunku można i trzeba zadbać. Jest powód, bo w ostatnich dniach popadało, a to sprzyja fuzariozie kłosów.

Zasady zabiegów T3

Oczywiście, wegetacja zbóż jarych, które także wymagają ochrony, przebiega w innym tempie. Jęczmień jary w stosunku do ozimego kłosi się i dojrzewa prawie o miesiąc później. U pszenic to przesunięcie jest około 10–15-dniowe. Jak zatem i w jakim optymalnym momencie przeprowadzić skuteczny zabieg T3 chroniący kłosy i ziarniaki przed sprawcami fuzariozy kłosów, septoriozy plew, grzybami czerniowymi, a także przed rozwojem na kłosach mączniaka prawdziwego, brunatnej plamistości liści czy rdzy żółtej?

Ogólne zasady zabiegów w umownym terminie T3 są znane. W pszenicy ozimej, która wymaga szczególnej ochrony kłosa, jest to stosunkowo łatwe do oceny i wykonania zabiegu. Pszenica (również jęczmień) jest gatunkiem samo...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 11:52