StoryEditorpozostałe rośliny

Okres bezlistny najlepszy do przeprowadzenia lustracji sadów

01.12.2020., 12:12h
Czy warto prowadzić lustrację jesienią i zimą? Jakie płyną z niej korzyści? Lustracja pozwoli ocenić zagrożenie od strony szkodników, które mogą zdziesiątkować plon.
Lustracja jest podstawowym zabiegiem w ochronie sadów. Przeprowadzamy ją w stanie bezlistnym w celu oszacowania obecności zimujących form szkodników. Dokonując dokładnego przeglądu gałęzi, jesteśmy w stanie ustalić ich obecność i liczbę.

Zabieg rozpoczynamy od ogólnego obejrzenia drzew

Wybierając się do sadu w dzień słoneczny i bezwietrzny, warto zabrać ze sobą sekator i szkło powiększające. Zabieg rozpoczynamy od ogólnego obejrzenia drzew i sprawdzenia czy na pniach nie ma złóż jaj brudnicy nieparki, na grubych gałęziach jaj zwójek, a w koronie oprzędów gąsienic niestrzępa głogowca i kuprówki brudnicy. Oglądamy również młode gałązki, by stwierdzić czy nie ma na nich złóż jaj pierścienicy nadrzewki czy jaj lub samic przędziorka owocowca. Jaj przędziorka szukamy również na grubszych gałęziach. Bierzmy pod uwagę, że szkodniki zimują w różnych formach i w różnych miejscach, część z nich w koronie drzew, inne na pniu, a jeszcze inne w glebie, są też takie, które migrują poza obszar sadu.
 
Przyda nam się również binokular (mikroskop stereoskopowy), dzięki któremu możemy dokładnie obejrzeć pędy przyniesione do dom...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 17:49