StoryEditorWiadomości rolnicze

Opłacalna uprawa traw nasiennych. Nawet do 7,5 tys. zł przychodu z ha!

26.01.2021., 18:01h
14 stycznia odwiedziłam Zakład Doświadczalny Bartążek wchodzący w skład struktury Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. Dyrektor Zakładu Ryszard Kostrzewski postanowił udowodnić mi, że uprawa traw nasiennych może być ciekawą, a przede wszystkim opłacalną alternatywą dla produkcji zbóż. W spotkaniu uczestniczył również Dariusz Księżak, specjalista ds. kontraktacji z firmy Sowul & Sowul zajmującej się produkcją i kontraktacją nasion traw.

Obszary upraw traw nasiennych w Polsce się powiększają

W ostatnich latach obserwujemy, że obszar uprawy traw nasiennych w Polsce się powiększa. Rolnicy powoli przekonują się, że tego typu uprawa przy ścisłej współpracy ze specjalistą ds. nasiennych może być opłacalną alternatywą.

– Zakład w Bartążku, którym mam przyjemność kierować, zajmuje się głównie reprodukcją materiału hodowlanego. W tej chwili "pod pługiem" mamy ok. 380 ha, licząc łącznie grunty własne i dzierżawione. Reprodukujemy głównie zboża, choć patrząc z punktu widzenia płodozmianu wiemy, że jest to pewna nieprawidłowość, bo zboża w strukturze zasiewów powinny stanowić do 50 proc. – wyjaśnia Ryszard Kostrzewski.

Poza zbożami na polach Zakładu Doświadczalnego uprawiany jest rzepak, na słabszych glebach V i VI klasy uprawia się łubin wąskolistny – słodką odmianę Samba oraz trawy nasienne. 11,5 ha plantacja trawy nasiennej została założona w miejscowości Skajboty wiosną 2019 roku. Wsiano 10 kg życicy trwałej odmiany Bokser w jęczmień jary odmiany Teksas. Jęczmień wysiano w dawce ok. 110 kg/ha. Przy wsiewkach z trawami norma wysiewu zbóż powi...
Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 19:16