Taka sytuacja z jednej strony wynika z coraz większej powierzchni uprawy kukurydzy na ziarno, ale z drugiej strony, ze specyfiki regionu i dużych problemów z wyczyńcem polnym. To dzieje się na dobrych, mocnych stanowiskach, gdzie w płodozmianie królują zboża.
Pamiętajmy, że kukurydza jest trudnym przedplonem dla zbóż
Wyczyniec jest tak trudnym do zwalczenia chwastem, ponieważ wschodzi w 80 proc. jesienią i w 20 proc. wiosną w zależności od tego jak sprzyjające są warunki pogodowe. A im wcześniej wzejdzie, tym będzie miał większe możliwości krzewienia się i tym bardziej będzie agresywny w stosunku do rośliny uprawnej.
Rolnicy wiedzą, że same herbicydy nie są w stanie zwalczyć odpornej miotły zbożowej i odpornego wyczyńca, dlatego na początku stawiają na dobrze przemyślaną agrotechnikę, w której pług, nieco opóźniony i gęstszy siew zbóż, osłabiają konkurencyjność wyczyńca i innych uciążliwych chwastów.
Ostatnie lata pokazują, że gospodarstwa specjalizujące się w produkcji roślinnej coraz częściej decydują się na uprawę kukurydzy na ziarno. Dzięki temu urozmaicają płodozmian i mają uprawę, która w ostatnich latach ...