StoryEditorRzepak ozimy

Rzepak ozimy – jak zapewnić odpowiednie nawożenie na jesień?

17.07.2019., 15:07h
Standardowe dawki składników pokarmowych potrzebnych rzepakowi można wyliczyć na podstawie ich pobrania pod zakładany plon. W praktyce nie jest to łatwe zadanie, bo o efektywności składników pokarmowych decyduje dużo czynników. Ponadto zmieniły się zasady nawożenia azotem, a wiele gospodarstw i tak musi opracowywać dokładny plan nawożenia.

Plon rzepaku tworzy się jesienią, a potencjał plonotwórczy obok wyboru odmiany, terminu i odpowiedniej gęstości siewu kształtuje właśnie nawożenie. O ile potrzeby rzepaku względem azotu, siarki, magnezu i mikroelementów możemy zaspokoić stosunkowo szybko (nawożenie doglebowe i dokarmianie przez liście), o tyle odczyn pH gleby powinien być wyregulowany dużo wcześniej, a stanowisko powinno mieć co najmniej średnią zasobność w przyswajalny fosfor i potas.

Wyregulowane pH gleby 

Zdecydowanie największy wpływ na poziom plonowania ma woda, azot i pozostałe składniki pokarmowe. Bez odpowiedniego poziomu dostępności wody nie będzie pobierania składników pokarmowych. Woda jest podstawowym i jedynym nośnikiem wprowadzającym składniki pokarmowe do rośliny. Jeżeli zasoby wody glebowej są optymalne, to o efektywności działania i wykorzystania nawozów decyduje mocno odczyn gleby i zawartość w niej materii organicznej. 

Jeżeli przedplonem dla rzepaku jest wcześnie schodzący z pola jęczmień ozimy możemy interwencyjnie naprawić odczyn pH. To jednak o rok za późno, bo pod takie rośliny jak rzepak czy buraki cukrowe, odczyn powinniśmy regulowa...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 12:59