StoryEditorrzepak

Śmietka osłabia zimotrwałość rzepaku. Jak ją zwalczać?

17.07.2022., 20:07h
Ostatnie sezony sprzyjały rozwojowi śmietki i trudno oczekiwać, że jej nie będzie. Rolnicy skupiają się oczywiście na jesiennej szkodliwości śmietki, która znacznie obniża zimotrwałość plantacji rzepaku. Realnie groźne bywa także pierwsze, wiosenne pokolenie śmietki.

Zagrożenie śmietką jest zawsze i na szczęście przybywa możliwości jej ograniczania. Są insektycydy, środki biologiczne i zaprawy. Duże znaczenie ma też dobór odmian. Te z dużym wigorem lepiej i szybciej regenerują uszkodzenia. Pamiętajmy jednak, że nawet niewielkie szkody wyrządzone przez śmietkę przy mroźnej zimie skazują uszkodzone rośliny na śmierć.

Trzecie pokolenie zagraża rzepakowi zimą

O aktualnych możliwościach chemicznego ograniczania śmietki piszemy na końcu. Pamiętajmy, że podstawą skutecznej walki z agrofagami jest znajomość ich biologii rozwoju i potencjalnej szkodliwości. Dlatego przypominamy dziś najważniejsze informacje z życia śmietki kapuścianej, której populacja po wycofaniu zapraw insektycydowych miała się w ostatnich latach bardzo dobrze.

Śmietka kapuściana oprócz rzepaku żeruje przede wszystkim na roślinach kapustowatych uprawnych (kapusta, brokuł, brukiew, rzepa ścierniskowa) i na chwastach (gorczyca polna, rzodkiew świrzepa, tobołki polne). Owad dorosły śmietki kapuścianej to muchówka przypominająca miniaturę muchy. Jest długości 5–6 mm i ma czerwoną plamkę na srebrzystobiałym czole. Samiec jest m...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. listopad 2024 00:33