StoryEditorChoroby

Szara pleśń truskawek w rzepaku – objawy, rozwój i zwalaczanie

08.04.2020., 18:04h
Charakterystyczny jest szary nalot szarej pleśni  (Botrytis cinerea) i bez pudła rozpoznamy chorobę na truskawkach.  Objawy tej choroby na rzepaku można jednak  pomylić z objawami suchej zgnilizny kapustnych, zgnilizną twardzikową i mączniakiem rzekomym. 
Objawy na liściach, łodygach, pąkach i łuszczynach rzepaku wywoływane przez szarą pleśń, to szarobrązowy nalot grzybni. Porażone szarą pleśnią części rośliny zamierają, a w przypadku zaatakowania młodych roślin rzepaku jesienią może dojść do całkowitego ich zamierania.

Rozwojowi choroby sprzyjają opady deszczu

Dla rozwoju choroby zasadnicze znaczenie mają okresy chłodnej i mokrej pogody oraz uszkodzenia roślin powstałe na skutek mrozów, przymrozków, gradobicia i innych czynników raniących jak szkodniki czy wjazd z opryskiwaczem bez odpowiednich osłon pod prześwitem ciągnika w zaawansowanych fazach wzrostu roślin. Sprawca choroby jest polifagiem i występuje bardzo powszechnie na roślinach rolniczych, ozdobnych i przemysłowych oraz na krzewach owocowych i warzywach. Rozwojowi choroby sprzyjają opady deszczu, duża wilgotność względna powietrza i temperatura wynosząca 10–18°C oraz duży udział rzepaku w płodozmianie i nadmierne zagęszczenie roślin na plantacji.

Grzyby szarej pleśni infekują rzepak przez cały okres jego rozwoju, ale największe szkody powoduje podczas kwitnienia oraz tworzenia łuszczyn, zwłaszcza w czasie wilgotn...
Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 22:34