StoryEditorsłonecznik

Uprawa i zbiór słonecznika - co należy wiedzieć?

05.02.2023., 21:02h
Ubiegły rok był wyjątkowy w kwestii uprawy słonecznika. Wielu rolników postanowiło włączyć tę roślinę do struktury zasiewów ze względu na niskie koszty, nieskomplikowane zabiegi uprawowe i nieduże wymagania sprzętowe. Aby zasiać słonecznik, trzeba jedynie zmienić tarcze w siewniku pneumatycznym. 

Roślina ta nie ma dużych wymagań pokarmowych, nawożenie nie jest więc intensywne. Bardziej wymagający jest za to zbiór słonecznika, który wymaga dedykowanego hederu lub też odpowiednio zmodyfikowanych przystawek do kukurydzy.

Areał uprawy słonecznika w Europie wynosi ponad 24 mln ha. Wyróżnia się dwa rodzaje kwasów zawartych w oleju: linolowy i oleinowy. 90% produkcji słonecznika stanowi uprawa odmian z kwasem linolowym. W Europie wzrosła produkcja słonecznika i duża w tym zasługa polskich rolników. W 2022 r. roślina ta była zasiana na areale 64,8 tys. ha, podczas gdy w 2021 r. powierzchnia uprawy wyniosła 19,5 tys. ha – wymieniała Magdalena Klimas – Crop manager Lidea Seeds podczas szkolenia poświęconego uprawie słonecznika, które pod koniec ubiegłego roku odbyło się w KPODR w Minikowie.

W naszym kraju najwięcej słonecznika uprawiano w województwie wielkopolskim – 7184 ha, mazowieckim – 6623 ha i dolnośląskim – 6446 ha. Roślina może być siana na glebach słabych, których bonitacja jest tak niska, że nie ma warunków do uprawy kukurydzy. W wielu rejonach kraju w zeszłym roku miały miejsce susze i dotkliwe braki opadów deszczu. Słonecznik po...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 09:50