StoryEditorWiadomości rolnicze

Wysokie ceny nawozów, niskie dopłaty. Idą ciężkie czasy dla producentów zbóż

16.12.2021., 09:12h
Producenci zbóż z niepokojem patrzą w przyszłość. Wysokie ceny nawozów mogą doprowadzić do spadków produkcji ozimin. Niestety na wiosnę może nie być lepiej. Dlatego Copa-Cogeca, organizacja zrzeszająca rolnicze związki, postuluje zniesienie ceł antydumpingowych na zagraniczne nawozy.

W grudniu odbyło się spotkanie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, w której wziął udział Jerzy Grabiński ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz członek Rady Ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Nic nie wskazuje na spadek cen nawozów 

Zdaniem uczestników spotkania produkcja zbożowa w tym sezonie będzie na poziomie podobnym do poprzedniego. Duży wpływ na zbiory w tym roku będzie miała kukurydza, która wysoko plonowała. Ale rolnicy mają więcej powodów do zmartwień niż radości. 

- Sytuacja jest bardzo trudna w związku z wysokimi cenami nawozów. W efekcie duża część producentów po prostu ich nie zastosowała. Jeżeli będzie kiepska zima, to wpłynie ona na przezimowanie upraw, a to z kolei przełoży się na zbiory. Brak odpowiednich dawek nawozów na jesieni nie wróży dobrze oziminom. To samo będzie dotyczyło nawożenie wiosennego, bo nic nie wskazuje, że ceny nawozów spadną. A rosną także ceny innych środków do produkcji rolnej – mówił Jerzy Grabiński. 

Copa-Cogeca postuluje zniesienie ceł antydumpingowych na nawozy

Stąd postulat Copa-Cogeca dotyczący zniesienia ceł antydumpingowych na zagraniczne nawozy (czyli ceł na importowane nawozy, których cena jest wyraźnie niższa od ceny na krajowym rynku). Europejscy farmerzy z zadowoleniem przyjęli informację, że Komisja Europejska (DG TRADE) podjęła decyzję, aby rozpocząć dochodzenie odnośnie rzeczywistego wpływu środków antydumpingowych na rynek. 

Od początku 2021 r. ceny nawozów azotowych wzrosły bowiem trzykrotnie. Obecnie stanowią 55 proc. kosztów produkcji dla rolników prowadzących uprawy w Europie. Oprócz tego wzrostu, podaż poza sezonem była niższa niż zazwyczaj i dystrybutorzy już teraz nie są pewni czy będą w stanie zaspokoić popyt rolników w wielu państwach członkowskich do okresu wiosennego. Te warunki w ogromnym stopniu zagrażają zdolnościom produkcyjnym rolników. Dlatego Copa-Cogeca dopinguje Komisję Europejską o jak najszybsze działania w tym zakresie. 

Problem z emisją dwutlenku węgla

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca odbyła się także dyskusja na temat sekwestracji węgla w rolnictwie (zapobieganie emisji dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery). Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z inicjatywami krajowymi na ten temat. Kraje członkowskie cały czas dyskutują nad stworzeniem najbardziej efektywnych metod „wyłapywania” węgla. Europejscy rolnicy mają świadomość potrzeby realizacji inicjatyw z zakresu rolnictwa węglowego, ale cały czas potrzebują więcej szczegółów dotyczących tych technik oraz sposobu ich finansowania.  

Niewystarczające ekoschematy

Dyskutowano także na temat ekoschemtaów zawartych w Krajowych Planach Strategicznych. Zwrócono uwagę, że oprócz oczywistego elementu środowiskowego muszą się one po prostu rolnikowi opłacać. Tymczasem niepokojąco niskie są stawki dofinansowania ekoschemtaów oraz niewielka przewidywana powierzchnia upraw, do których będzie przysługiwało to dofinansowanie. 

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 12:26