StoryEditorrzepak

Z czym się wiąże opóźnienie w siewie rzepaku ozimego?

21.09.2021., 09:09h
Jak piszemy w innych artykułach tegoroczne żniwa w niektórych rejonach (Lubelszczyzna, Podkarpacie, Warmia i Mazury) mocno przeciągnęły się, a to powodowało kłopoty z terminowym siewem rzepaku. Nie można jeszcze przesądzać o negatywnych konsekwencjach tego poślizgu, ale specjaliści szacują, że nawet 70% zasiewów w tych rejonach przeprowadzono dopiero we wrześniu. 

Paradoksalnie opóźniony siew może ograniczyć niektóre z zagrożeń ze strony patogenów albo ułatwić ich zwalczanie. Np. mniej czasu na dotarcie z liścia przez ogonki do szyjki korzeniowej będzie miała sucha zgnilizna kapustnych. Ale to teoria, bo wszystko zależy od tego, kiedy nastąpi masowe zarodnikowanie. Opóźniony siew i rozwój rzepaku może spowodować, że przypadnie to wtedy, kiedy rzepak będzie miał małe liście a wówczas i droga sprawców choroby z liścia do szyjki będzie krótsza.

Postaw na rozważną regulację

A zatem, w jesiennej ochronie rzepaku sianego z poślizgiem nie można nic odpuścić. Trzeba go otoczyć jeszcze większą troską, aby przez ograniczanie sprawców chorób i szkodników, jesienną regulacją i stymulacją rozwoju oraz dokarmianiem mikroelementami jak najlepiej przygotować rośliny do okresu spoczynku zimowego.

Stosując substancje czynne regulujące wzrost roślin rzepaku dążymy do wyregulowania jego pokroju, czyli skrócenia szyjki korzeniowej, tak aby nie była nadmiernie wydłużona. Uzyskujemy dzięki temu rozetę liściową bardziej rozłożoną, nie skupioną na wzroście w kierunku słońca. Opóźniony siew może skłaniać do wcześnie...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. listopad 2024 23:23