StoryEditorSzkodniki

Żarłoczna larwa stonki - jaką ją skutecznie zwalczać?

15.05.2020., 14:05h
Od dziesiątków lat stonka ziemniaczana jest najgroźniejszym szkodnikiem upraw ziemniaka, ale także pomidorów gruntowych. Jest to szkodnik wyjątkowo ciepłolubny. Najbardziej korzystny dla rozwoju szkodnika jest zakres temperatur od 18 do 26 st. C, a ponieważ klimat się zmienia i ociepla, od kilku lat pojawia się w Polsce drugie, letnie pokolenie szkodnika.

Wylęg larw zbiega się z pełnią kwitnienia bzu czarnego

Według opisu biologii stonki ziemniaczanej przez naukowców z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, chrząszcze stonki ziemniaczanej mają długość około 10 mm, żółte lub pomarańczowe zabarwienie z 10 czarnymi paskami na pokrywach i czarnymi plamami na przedpleczu, z których środkowe układają się w kształcie litery V. Po przezimowaniu w glebie (zwykle na głębokości 10–20 cm) wiosną po jej ogrzaniu się powyżej 15 st. C, chrząszcze stonki ziemniaczanej wychodzą na powierzchnię, odnajdują ziemniaki, żerują i kopulują.

Intensywnie żółte jaja, długości 1,2 mm składane są w złożach do kilkudziesięciu sztuk na spodniej stronie liści ziemniaka. Składanie jaj jest rozciągnięte w czasie, a w temperaturze poniżej 12°C może być wstrzymane. Ich rozwój w zależności od temperatury waha się od 10 do 19 dni.

Z jaj wylęgają się larwy, a w trakcie ich rozwoju trwającego 11–30 dni, mają miejsce trzy linienia. Wyląg larw zbiega się z pełnią kwitnienia bzu czarnego, a masowy wyląg larw, kiedy obserwowane jest kwitnienie i przekwitanie lipy drobnolistnej. Pomocna jest też metod...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. grudzień 2024 17:04