Badania trwały 12 lat i objęły 3579 Australijczyków, z czego 56% badanych stanowiły kobiety. Wyniki pokazują, że spożywanie jednej porcji warzyw liściastych dziennie, pozytywnie wpływa na siłę mięśni nóg i może zmniejszać ryzyko upadków w podeszłym wieku.
Siła mięśni jest często używana jako wskaźnik ogólnego stanu zdrowia w ciągu całego życia. Występuje zależność, że im siła mięśni jest lepsza w średnim wieku, nasza jesień życia będzie mniej zagrożona niepełnosprawnością wynikającą z upadków i złamań.
Dlaczego diety bogate w warzywa są tak polecane?
Mimo różnorodnej zawartości mikroelementów i fitochemikaliów w danych warzywach, ich spożywanie ma korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnych chorób przewlekłych, w szczególności chorób metabolicznych i układ krążenia, w tym na obniżenie ciśnienia krwi. Warzywa liściaste i buraki są naturalnym, bogatymi dobrze przyswajalnym źródłem azotanów. A te związki szczególnie wpływają na funkcjonowanie układu mięśniowego.
Najbardziej optymalną dawką jest dostarczenie ok. 90 mg azotanów dziennie, czyli jedną szklankę warzyw liściastych. Sałata czy szpinak są oprócz tego bogate w wiele witamin i minerałów. Dzięki czemu korzystanie wpływają na działanie układów: mięśniowo-szkieletowego oraz sercowo-naczyniowego. W jaki sposób? Poprawiają regulację ciśnienia krwi i funkcję naczyń.
Dieta bogata w naturalne azotany usprawnia wydolność fizyczną oraz jest polecana osobom z nadciśnieniem, ponieważ związki te rozszerzają naczynia krwionośne. Naukowcy jednak zalecają, aby przy tym wykonywać ćwiczenia fizyczne, najlepiej siłowe. Takie połączenie diety bogatej w warzywa i aktywnego trybu życia jest nieocenione.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie PAP i