StoryEditorZdrowie

Covidowa mgła mózgowa – co to za schorzenie?

22.05.2021., 09:05h
Czy zauważyliście, że w niemal każdej rozmowie, w której uczestniczą ozdrowieńcy z COVID, a w której nie można sobie w ciągu sekundy przypomnieć jakiegoś imienia czy nazwy przedmiotu, natychmiast pojawia się „COVID-owa mgła mózgowa”? Być może często zdarzało się to nam wcześniej, ale teraz zjawisko zyskało nowe imię. I posługujemy się nim nawet wtedy, gdy nie mamy pewności, czy w ogóle mieliśmy kontakt z wirusem.

Uciążliwa Covidowa mgła mózgowa

O problemach z pamięcią słyszą od swoich pacjentów także lekarze, choć przyznają, że aby móc z pewnością mówić o zaburzeniach pamięci jako jednym ze skutków przechorowania COVID-19 czy kontaktu z koronawirusem, potrzebne są jeszcze szeroko zakrojone badania. O co w takim razie chodzi z mgłą mózgową? Nie jest to termin ani medyczny, ani naukowy. Ludzie wykorzystują go, kiedy chcą powiedzieć, że ich myślenie stało się wolniejsze, zamazane, nieostre. Ale wszyscy bez wyjątku doświadczamy co jakiś czas takiego spowolnienia. Często nie myślimy jasno, kiedy chorujemy na grypę czy cokolwiek innego. Tak się dzieje, kiedy reagujemy na przesunięcie czasu po długim locie samolotem, kiedy bierzemy leki przeciwhistaminowe (np. na alergię) albo też mamy niedobory niektórych witamin. Zwykle pozwalamy działać czasowi, czekamy na wyzdrowienie, uzupełniamy niedobory witaminowe. Ale co zrobić, kiedy sprawność myślenia nie wraca?
 
COVID-19 rzeczywiście może naruszać sprawność naszego mózgu. Czasem w oczywisty i dramatyczny sposób, powodując udary, zapalenia mózgu, niedotlenienia. A czasami w bardziej subtelny sposób...
Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. listopad 2024 22:57