Maciej i Dominika swój zakątek na ziemi stworzyli – Ekologiczną Farmę Edukacyjną – niedaleko filmowych Wilkowyj, czyli Jeruzala, gdzie kręcone były odcinki serialu „Ranczo”.
Jeszcze dekadę temu Maciej Dobrosielski był DJ-em w Irlandii, podróżował po świecie, założył start-up organizujący imprezy klubowe, a dziś prowadzi 3-ha gospodarstwo agroturystyczne, w którym każdy z nas oraz w gronie rodzinnym, może wypocząć od trudów dnia codziennego. W gospodarstwie nie tylko się zrelaksujemy, zjemy ekologiczne jajka, owoce i warzywa, ale także weźmiemy udział w zajęciach edukacyjnych na takie tematy jak:
- Dawne metody uprawy;
- Warsztaty pszczele;
- Warsztaty stolarskie;
- Pieczenie pizzy, cięcia sierpem, robienia mąki.
Gospodarstwo ekologiczne działa od 2020 roku i jest projektem na całe życie
Ekologiczna Farma Edukacyjna oferuje produkty wytworzone bez użycia środków chemicznych i wszystkiego typu środków ochrony roślin. Gospodarze starają tworzyć się swoje miejsce bez większej ingerencji w przestrzeń. W gospodarstwie Macieja i Dominiki znajdują się kury nioski z chowu ekologicznego, pasieki, pola warzywne, sad czy uprawa borówek, malin, jeżyn.
Maciej Dobrosielski do Polski powrócił w 2010 roku. Nadal pracował jako DJ, a także znalazł inwestorów i założył start-up organizujący wydarzenia klubowe. Jednak brak doświadczenia w tej formie biznesu sprawił, że firma nie wypaliła. Następnie rok mieszkał w Azji. Po zakupie ziemi przez 4 lata przygotowywał się do otwarcia gospodarstwa agroturystycznego, które ruszyło w trudnym dla wszystkich 2020 roku.
Pan Maciej mówi, że zdrowa żywność, ekologia i przyroda to pojęcia, które były mu bliskie przez całe życie. Lubi mieć pewność, że naprawdę wie co je, przez co zaczął sam produkować żywność.
Farmę Pan Maciej prowadzi ze swoją narzeczoną Dominiką, z którą oprócz pasji do natury, dzieli doświadczenia pracy w branży muzycznej. Oboje partnerzy uważają, że ekologia uczy pokory i większej świadomości życia, o czym wszyscy przekonujemy się jeszcze bardziej od czasu wybuchu pandemii.
Jak właściciele podsumowują 2020 rok i działalność farmy?
Mimo trudnej sytuacji w związku z koronawirusem w Polsce, rok 2020 udało im się zamknąć na plusie. Chociaż suma zysków nie jest imponująca, kiedy porówna się zarobki w warunkach warszawskich. Efekt jest jednak satysfakcjonujący.
Nadwyżki wyhodowanych owoców i warzyw udało się sprzedać. Koszty poniesione na rozwój gospodarstwa, są inwestycją na przyszłość, a nie kulą u nogi. Para samodzielnie zajmuje się pracą na farmie, tylko czasem korzysta z pomocy ojca Macieja, chociaż na czas lata zatrudnili pracownika.
Na koniec Pan Maciej w wywiadzie dla portalu money.pl dodaje:
- Chcieliśmy współtworzyć z przyrodą żywność dla nas prawdziwie zdrową. Jest to sposób na życie, ale mam też potrzebę dzielenia się wiedzą. Dlatego od samego początku chciałem, żeby ktoś tu przyjeżdżał, żebym mógł się dzielić.
Więcej informacji na stronie internetowej gospodarstwa: Ekologiczna Farma Edukacyjna
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na postawie money.pl
Zdjęcia: Ekologiczna Farma Edukacyjna