StoryEditorWiadomości rolnicze

Glistnik jaskółcze ziele - sprawdzony sposób na kurzajki

12.06.2014., 12:06h
Zanim ruszymy do punktów aptecznych, by zaopatrzyć się w odpowiednie farmaceutyki, rozejrzyjmy się dookoła. Możliwe, że w zasięgu ręki rośnie glistnik jaskółcze ziele, którego żółty sok jest doskonałym środkiem na kurzajki. Stosowały go nasze babcie i mamy – może i my skorzystajmy z tego, co daje natura.  
Glistnik jaskółcze ziele spotkamy w każdym zakątku naszego kraju. Rośnie w ogrodach, na rumowiskach, pod płotami. Preferuje ziemię wilgotną i próchniczą. Tworzy kępy liści, z których wysoko wyrastają pędy kwiatowe zakończone intensywnie żółtymi niewielkimi kwiatami, utrzymującymi się od maja do września. 

Kwitnienie glistnika wiąże się ze starym ludowym porzekadłem, które mówi, że roślina kwitnie od przylotu do odlotu jaskółek. Liście glistnika są duże, zielonoszare, ładnie powycinane, łodygi lekko owłosione, po przekwitnieniu tworzy owoce podobne do wąskich strączków. Zdarza się, że roślina osiąga metr wysokości. 


Surowcem leczniczym są młode pędy zbierane w okresie kwitnienia, suszone w temperaturze 30°C, w miejscu suchym i przewiewnym. Ziele zawiera wiele alkaloidów, flawonoidy, aminy, saponiny i wiele innych składników. Napary i odwary mają właściwości znieczulające, ale mogą służyć również jako środek nasenny, a zewnętrznie do przemywania ran. Stosuje się je także w grzybicach skóry i ropnych wypryskach.

Trzeba jednak przestrzegać zasad i stosować w porozumieniu z lekarzem oraz ściśle według jego zaleceń, ponieważ mogą w niektórych przypadkach, przy źle dobranych dawkach, wywołać zatrucia, bóle żołądka, torsje czy skurcze. Bez ryzyka możemy je stosować zewnętrznie. 

Do usuwania kurzajek stosujemy świeży sok glistnika, który jest gęsty, mleczny, o pomarańczowej barwie. Wystarczy nim posmarować parokrotnie kurzajkę, by zniknęła bez śladu.
 
Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 00:54