StoryEditorzdrowie

Higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie. Jak dbać o zęby u małego dziecka?

20.02.2023., 20:02h
Nawet najmniejsze zęby mogą się psuć, dlatego tak ważne jest, aby o nie dbać. Specjaliści z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej zalecają, by dbanie o uzębienie odbywało się już u niemowląt, u których jeszcze nie wyrżnęły się zęby. Elementem takiej higieny powinno być, między innymi, wycieranie dziąseł czystą, wilgotną ściereczką lub gazikiem po każdym karmieniu.

Gdy pojawi się pierwszy ząb, zacznij używać pasty do zębów dla niemowląt

Nigdy nie kładź dziecka do łóżka z butelką ani nie podawaj mu butelki ze słodkim napojem. Nie zanurzaj smoczka w niczym słodkim, jak cukier czy miód. Zabierz dziecko do dentysty przed pierwszymi urodzinami lub w ciągu sześciu miesięcy od pojawienia się pierwszego ząbka. Gdy pojawi się pierwszy ząb, zacznij używać pasty do zębów dla niemowląt. Do 3. roku życia używaj niewielkiej ilości pasty – wystarczy porcja wielkości ziarnka ryżu. Stopniowo zwiększaj jej ilość, tak by kiedy dziecko skończy 3 lata, używało porcji wielkości ziarnka grochu. Naucz dziecko płukać zęby.

Fluor jest pierwiatkiem zapobiegającym próchnicy. Niewielkie, ale wystarczające ilości fluoru czerpiemy zwykle z wody pitnej. Warto zapytać lekarza pediatrę, czy należy podawać dziecku krople z fluorem lub tabletki do żucia. Może to być przydatne, jeśli czerpiesz wodę z prywatnej studni lub woda z ujęcia, z którego korzystasz, nie zawiera fluoru. Jeśli korzystamy z wodociągu, o stężenie fluoru w wodzie możemy zapytać w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Eksperci europejscy zalecają profilaktyczne stosowanie fluoru w kroplach u niemowląt powyżej 6. miesiąca życia, jeżeli woda, na której dziecko ma przygotowywane posiłki, zawiera mniej niż 0,3 mg/l fluoru. Jeżeli natomiast woda zawiera fluor w ilości 0,3–0,7 mg/l, dodatkowe podawanie fluoru w kroplach zaleca się dopiero od 3. roku życia. Nie jest to konieczne, jeśli dziecko stosuje odpowiednią do wieku pastę z fluorem.

Słodzone napoje nie są dobre dla młodych zębów

Pamiętajmy, że kropli z fluorem nie należy łączyć z mlekiem. Fluor zwiąże się z wapniem i przestanie działać. Krople należy podawać z sokiem lub herbatą albo bezpośrednio do ust.

Rodzice powinni nadzorować szczotkowanie zębów lub pomagać w tej czynności do około 10. roku życia dziecka. Pediatra może przeprowadzać kontrole stanu jamy ustnej, począwszy od 6. miesiąca życia, w tym nakładać lakier z fluorem. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca stosowanie lakieru z fluorem co 6 miesięcy do 5. roku życia. Niektóre dzieci mogą potrzebować tego zabiegu częściej.

Dziecko powinno zacząć używać kubka, gdy skończy rok. Pamiętajmy! Soki owocowe, napoje gazowane i słodzone napoje nie są dobre dla młodych zębów. Niemowlęta poniżej roku nie powinny w ogóle pić soku, jak radzą specjaliści.

Specjaliści zalecają, by pomagać dziecku w czyszczeniu zębów do 10. roku życia

  • Specjaliści zalecają, by pomagać dziecku w czyszczeniu zębów do 10. roku życia
fot. Karolina Kasperek

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 8/2023 na str. 60. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. grudzień 2024 12:22