StoryEditorOSP

Orkiestra Dęta z Czajkowa fantastycznie gra i ratuje ludzkie życia

17.07.2021., 17:07h
Pierwsze orkiestry dęte pojawiły się w starożytnej Asyrii i Egipcie oraz w legionach rzymskich. Historia orkiestr dętych w Polsce ma swoje początki w połowie XIX wieku i ma związek z rodzącym się po upadku Powstania Styczniowego ruchem ludowym.

Niegdyś każda jednostka OSP chciała mieć swoją orkiestrę dętą

W Galicji od 1867 r. zaczęły powstawać ochotnicze straże pożarne, przy których rozwijała się działalność kulturalna stanowiąca jednocześnie źródło dochodów OSP. W związku z tym każda jednostka chciała mieć w swoich strukturach orkiestrę dętą.

Przykładem wzorowo działającej orkiestry dętej są orkiestranci z Czajkowa, którzy swoją działalność artystyczną rozpoczęli w 1922 r. Od 2009 r. orkiestrę wspiera zespół mażoretek, którym na początku kierowała Monika Kuświk.

Inicjatorem i założycielem orkiestry w Czajkowie był ksiądz proboszcz Stanisław Masłowski, któremu pomagał miejscowy dziedzic Seweryn Oxnera. W 2002 r. batutę przejął Grzegorz Gonera i to właśnie on zapoczątkował zwyczaj koncertowania na przeglądach orkiestr dętych.

Od 2010 roku kapelmistrzem jest dh Krzysztof Sowa, zaś prezesem orkiestry dh. Mirosława Haręża – grająca w orkiestrze na saksofonie, na co dzień służąca w Komendzie Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu. Jej poprzednikiem był Piotr Nowak.

Mimo licznych obowiązków dh. Mirosława Haręża od jedenastu lat znajduje również czas na pracę społeczną w OSP Muchy. Z powodzeniem kontynuuje bogate, rodzinne tradycje strażackie. Ojciec pełni funkcję prezesa w OSP Muchy, strażakiem był również dziadek Stanisław. Czynną druhną jest również mama pani Mirosławy.

Liczne sukcesy orkiestrantów z Czajkowa

Wspomnieliśmy wcześniej o kapelmistrzu Grzegorzu Gonerze, który zapoczątkował nasze występy na szerszym forum m.in. podczas przeglądów orkiestr dętych. Sukcesów mamy wiele, jednak są trzy, które cenimy szczególnie. Mam na myśli rok 2012, kiedy to zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie „Show Parady” podczas 44. Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie. Kolejny znaczący sukces odnieśliśmy w 2014 r. w Ciechocinku w konkursie „Parady Marszowej” podczas Regionalnego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP. Wówczas uplasowaliśmy się na trzecim miejscu. Trzecim, jednym z naszych największych dotychczasowych sukcesów jest zdobycie brązowego medalu podczas XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr OSP, który odbył się w 2017 r. w Częstochowie – podsumowała sukcesy orkiestry dh. Mirosława Haręża.

Przełomowym rokiem w naszej orkiestrowej działalności był 2009 r. i stworzenie grupy mażoretek – mówi dh Mirosława Haręża. – Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Podczas naszych występów grupa dziewcząt tańczy przed orkiestrą, a przede wszystkim efektownie maszeruje do muzyki. Choreograficznie wygląda to fantastycznie. Jest to oczywiście opinia widzów, dla których mamy przyjemność występować.

Orkiestranci z Czajkowa mają w swoim artystycznym CV również gościnne występy zagraniczne. Swój repertuar prezentowali w Niemczech oraz w Chorwacji.

Muszę dodać, że bez wsparcia finansowego ze strony urzędu gminy z wójtem Henrykiem Plichtą na czele oraz miejscowych przedsiębiorców do tych wyjazdów z pewnością by nie doszło. Tą drogą raz jeszcze chciałabym w imieniu swoim oraz wszystkich muzyków serdecznie naszym sponsorom podziękować – powiedziała dh. Mirosława Haręża.

  • IX Powiatowy Przegląd Orkiestr w Czajkowie 2019 r.

Druhna Mirosława Haręża

  • Druhna Mirosława Haręża

Kronikarska pasja, która została nagrodzona

Kolejną pasją dh Mirosławy Haręży jest kronikarstwo strażackie.

W 2012 r. postanowiłam prowadzić naszą strażacką dotychczas nieistniejącą kronikę. Wiązało się to z ogromem pracy, gdyż zamierzałam sięgnąć do naszej historii sprzed dziewięćdziesięciu lat. Udało się i już w latach 2014, 2016 oraz 2018 nasza kronika zdobyła tytuł „Kroniki wzorowej” podczas Ogólnopolskich Konkursów Kronikarskich – mówi druhna Mirosława.

Orkiestrowa Akcja Krwiodawstwa, która ratuje ludzkie życia

Są w Polsce jednostki OSP, które prowadzą zbiórkę krwi. To bardzo szczytne inicjatywy. Lecz jest również Orkiestra Dęta zajmująca się prowadzeniem akcji krwiodawstwa, taką właśnie jest orkiestra z Czajkowa.

Jestem jedynie pomysłodawczynią, a cała akcja zafunkcjonowała dzięki wielu ludziom dobrej woli – powiedziała dh Mirosława Haręża. – „Orkiestrowa Akcja Krwiodawstwa”, tak brzmi jej pełna nazwa. Od 2017 r. zebraliśmy około osiemdziesięciu litrów życiodajnego płynu.


Zasłużeni dla polskiej kultury

Gminna Orkiestra Dęta z Czajkowa harmonogram swoich działań ma ściśle rozpisany do końca 2021 r.

M.in. 4 lipca organizujemy X Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Czajkowie – mówi dh Mirosława Haręża. – Odbędzie się on na obiektach miejscowego stadionu gminno-parafialnego. W konkursie udział wezmą trzy orkiestry z naszego powiatu oraz kilka innych przez nas zaproszonych. Swój udział potwierdziły orkiestry ze Śremu oraz miejscowości Godziesze Wielkie. Należy dodać, iż wszystkie konkursy w Czajkowie odbywają się z inicjatywy naszego kapelmistrza Krzysztofa Sowy.

Muzycy co roku wydają kalendarz ze zdjęciami z trasy koncertowej minionego roku. Kalendarz stanowi „cegiełkę” – całkowity dochód z rozprowadzania kalendarzy przeznaczony jest na działalność orkiestry.

Orkiestra z Czajkowa w 2017 roku odznaczona została Medalem za Zasługi dla Kultury Polskiej nadanym przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Medalem Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego nadanym przez Marszałka Województwa Wielskiego.

Krystyna Nowakowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 11:41