IMK zawiesza działalność w związku z wojną rosyjsko-ukraińską
Agroholding IMK (IMC) jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ziemie rolne przedsiębiorstwa ulokowane są w regionach, gdzie toczą się intensywne walki pomiędzy wojskami rosyjskimi a ukraińskimi: między innymi w okolicach miast Sumy, Czernihów, Połtawa na północnym wschodzie Ukrainy.
Przedsiębiorstwo zdecydowało się na zawieszenie działalności, ponieważ za swój priorytet uznało ratowanie życia pracowników. W związku z tym, przesunięto także publikację raportu IMK za miniony rok 2021 na czas nieokreślony.
Czym zajmuje się Agroholding IMK?
Uprawy należące do IMK zajmowały przed wojną około 123,3 tys. ha ziemi w obwodach połtawskim, czernihowskim i sumskim. Agroholding specjalizuje się w uprawie zbóż, nasion oleistych i produkcji mleka. Jego pojemność magazynowa na zboża i nasiona oleiste sięgała 554 tys. ton.
Jeszcze do niedawna przedsiębiorstwo prosperowało bardzo dobrze. Ostatni opublikowany raport odnosił się do roku 2020. Wówczas IMK zwiększyło zysk netto o 4,3 razy w porównaniu do 2019 roku – do 31,71 mln dolarów, EBITDA – o 1,8 razy, do 71,84 mln dolarów.
Kryzys na rynkach jest faktem
W 2020 roku agroholding sprzedał 610,93 tys. ton kukurydzy (-14 proc. w porównaniu do 2019), 118,06 tys. ton pszenicy (+54 proc.), 86,83 tys. ton słonecznika (+7 ,1 proc.). Rosja i Ukraina odpowiadają wspólnie za około 29% światowego eksportu pszenicy, 19% światowych dostaw kukurydzy i 80% światowego eksportu oleju słonecznikowego.
Zawieszenie pracy w przedsiębiorstwie mówi samo za siebie: kilkaset tysięcy ton produktów rolnych nie trafi na rynki. Póki co nie mówi się o zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego w Europie, jednak z pewnością konflikt rosyjsko-ukraiński odbije się na cenach produktów.
Rolnictwo ukraińskie opierało się na holdingach
Sektor rolniczy na Ukrainie przez lata notował bardzo dobre wyniki. W Europie środkowo-wschodniej kraj ten miał największy odsetek zatrudnionych w rolnictwie: 6,78%. Wzrastała produktywność i potencjał eksportowy rolnictwa ukraińskiego. Użytki rolne zajmowały ponad 40 mln ha.
Rolnictwo na Ukrainie pozostaje zdominowane przez duże kombinaty. 21% ziemi rolnej pozostawało w 2020 roku pod kontrolą 182 agroholdingów. Areały każdego z nich przekraczały 10 tys. ha.
Z.Ć.
fot. Pixabay