– Tarcze wysiewające napędzane są mechanicznie od koła jezdnego przekładnią zawierającą 5 górnych kół zębatych i 4 dolne, co umożliwia ustawienie 20 różnych przełożeń. Uwzględniając możliwość zamontowania tarcz z różną liczba otworów (od 4 do 120 szt.) gęstość siewu może być tutaj ustawiona w bardzo szerokim zakresie od 1,7 do nawet 160 cm – podkreśla Grzegorz Łuszczyński, pracownik działu siewników firmy Agro-Masz. – Głębokość siewu ...
To jest pierwszy polski siewnik punktowy do kukurydzy skonstruowany od podstaw po latach 90. Zamysł jego opracowania zrodził się już kilka lat temu, ale fizycznie maszyna była budowana w tym i w zeszłym roku. Po ponad 140 zasianych hektarach kukurydzy jesteśmy już pewni naszej konstrukcji, dlatego jesienią tego roku na rynek wypuścimy serię próbą takich maszyn. Co istotne, większość wykorzystanych w nim podzespołów jak np. aparaty wysiewające wraz z tarczami, redlice czy zbiorniki na nasiona i nawóz będą produkowane w naszym zakładzie – mówił 7 maja br. Paweł Nowak, właściciel firmy Agro-Masz, podczas pierwszej polowej prezentacji siewnika punktowego Falcon na polach położonych nieopodal fabryki w Strzelcach Małych niedaleko Radomska.
Falcon posiada sześć sekcji wysiewających. Każda składa się ze zbiornika o pojemności 50 litrów, z którego nasiona spadają do wnętrza komory nasiennej. Następnie dzięki podciśnienie wytworzonemu przez wentylator przysysane są do tarcz. Podczas obracania się zgarniacze usuwają z nich nadmiar nasion. W dolnej strefie obrotu, gdy mijają kanał podciśnieniowy, spadają pod własnym ciężarem do bruzd wytworzonych przez redlice. Każdą redlicę tworzą dwa obracające się talerze o średnicy 390 mm ustawione w kształcie litery V. Przed redlicami zamocowane są jeszcze odgarniacze. Przemieszczając się nad samą ziemią odsuwają większe brył ziemi lub kamienie z linii wysiewu nasion.