Agro Sieć sprzedaje i testuje maszyny dla swoich klientów
Demo-Farma ma do dyspozycji 600 ha. Jej zadaniem jest dostarczanie wiedzy i informacji związanych z najlepszym wykorzystaniem dostępnych maszyn. Dodatkowo ma podpowiadać, jaki rodzaj i sposoby uprawy przynoszą największe efekty przekładające się na plony.
– W 2018 r. na Pomorzu oraz Kujawach panowała dotkliwa susza. Nasi klienci byli załamani, bo zbierali tylko tonę rzepaku z hektara. Współczuliśmy im, ale wtedy ich w pełni nie rozumieliśmy i nie zdawaliśmy sobie sprawy ze skali ich dramatu. Nas susza bowiem dotknęła w kolejnym roku, który też nie był korzystny, jeśli chodzi o przebieg pogody. Rolnicy zbierający tak niskie plony musieli jakoś przetrwać i dlatego rezygnowali z inwestycji, co przełożyło się na naszą sytuację. Dlatego też dysponując maszynami, środkami ochrony oraz nawozami, postanowiliśmy zbierać informacje dotyczące ograniczania skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – mówi Maciej Kalisz, dyrektor w firmie Agro Sieć Maszyny.
Co jest testowane na Demo-Farmie?
Na Demo-Farmie prowadzonych jest kilka doświadczeń polowych. Areał poletek testowych liczy od 3 do 10 ha. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pełnowartościowych wyników produkcyjnych i wykonywanie poszczególnych zabiegów maszynami o największych szerokościach roboczych. Sprawdzane są m.in. zmienne dawki nawożenia oraz wpływ odczynu gleby i zawartości poszczególnych składników mineralnych na plon przy zastosowaniu różnych technologii uprawy gleby i siewu.
Eksperymenty są prowadzone także na rzepaku. W zeszłym sezonie uprawowym na areale 40 ha zostały założone plantacje przy użyciu różnych technologii. Każde poletko miało 10 ha, a rośliny wysiewane były przy zastosowaniu orki i siewu konwencjonalnego, orki i siewu punktowego, siewu pasowego konwencjonalnego oraz siewu pasowego punktowego. W tym roku są także zakładane doświadczenia z 13 odmianami kukurydzy. Każda jest siana na areale 3–4 ha. Firma planuje sprawdzić wpływ nawożenia RSM podawanego przy użyciu pielnika. Specjalna maszyna do tego zadania zostanie przygotowana przy współpracy z Kujawską Fabryką Maszyn Rolniczych Krukowiak i wyposażona w rozwiązania rolnictwa precyzyjnego John Deere.
– Chcemy to sprawdzić w naszych warunkach. Doświadczenia z RSM w kukurydzy wykonywane w Holandii wykazały zwiększenie plonu. Dzięki posiadanym maszynom możemy przeprowadzić więcej eksperymentów. W naszej ofercie są samojezdne opryskiwacze Mazzotti. Będziemy sprawdzać czy dodatkowe dokarmianie płynnymi nawozami w fazie 9.–10. liścia zwiększy plon tak bardzo jak zapowiadają to ich producenci. Udało nam się przetestować niemal wszystkie agregaty pasowe. Wiemy, że niezależnie od ukształtowania terenu i rodzaju oraz struktury gleby, najbardziej efektywne są maszyny marki Czajkowski. Dlatego wprowadzamy je do oferty. W warunkach suszy uprawa pasowa dała o 20 proc. wyższy plon. Dane dotyczące uprawy są zbierane przez systemy informatyczne kombajnów i ciągników. Są poddawane analizie, a my wyniki możemy raportować naszym klientom – opowiada dyrektor Agro Sieć Maszyny.
Gdzie można znaleźć oddziały Agro Sieci?
Agro Sieć posiada trzy oddziały w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim oraz jeden w woj. mazowieckim. Zatrudnia 160 osób, a w ubiegłym roku osiągnęła wpływy ze sprzedaży na poziomie 44 mln euro. Centrala firmy mieści się w Chełmnie. W ubiegłym roku została tam oddana do użytku nowoczesna siedziba o powierzchni 2000 m2. W budynku znajduje się magazyn części zamiennych oraz Centrum Szkoleniowe. Firma zbudowała także Centralny Magazyn Części. Znajduje się w nim 6 mln różnych części o wartości 10 mln zł.
– Naszym celem jest, aby 93–95 proc. części było dostępnych od ręki na półkach naszego Centralnego Magazynu – deklaruje Maciej Kalisz.
Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak