Ze względu na ceny środków ochrony roślin każdemu rolnikowi zależy na optymalnym wykorzystaniu oprysków. Dlatego wykonując zabieg aplikacja środków należy uwzględnić parametry techniczne oraz meteorologiczne, aby wyeliminować znoszenie czy nieodpowiednie rozpylanie cieczy.
Dokładna rozprowadzenie środków ochrony roślin
Amazone w swoich opryskiwaczach już od jakiegoś czasu stosuje elektryczne 4-stopniowe włączanie pojedynczych rozpylaczy AmaSelect , które składa się z 4-pozycyjnego uchwytu rozpylaczy z elektrycznym ich przełączaniem. Producent zapewnia, że opcjonalnie można wyposażyć uchwyty rozpylaczy w zestaw przedłużający do uzyskania rozstawu rozpylaczy co 25-cm. W połączeniu ze specjalnymi rozpylaczami o kącie oprysku 80° można uzyskiwać odstępy do powierzchni docelowej mniejsze niż 50 cm.
Ważną zaletą AmaSelect, zwłaszcza dla operatorów, jest możliwość przełączanie między czterema rozpylaczami z kabiny bez konieczności wychodzenia z ciągnika.
Opryskiwacze Amazone dają też możliwość wykonywania automatycznego przełączania lub dołączania jednego rozpylacza. Żeby tak się stało, wystarczy wprowadzić w terminalu optymalny zakres ciśnienia dla każdego pojedynczego rozpylacza w obrębie 4-stopniowego uchwytu rozpylaczy. Dzięki temu system automatycznie przełącza rozpylacze zgodnie z wprowadzonymi przez operatora założeniami. W praktyce daje to, przy wyjściu poza optymalny zakres ciśnienia, możliwość zmiany konfiguracji z 50-cm rozstawu rozpylaczy na konfigurację z 25-cm rozstawem rozpylaczy albo przełączenie na większe rozpylacze.
Automatycznie dopasowywany odstęp między belką polową a powierzchnią docelową
Jak wyjaśnia Amazone, przy pomocy HeigthSelect automatycznie dopasowywany jest odstęp między belką polową a powierzchnią docelową w zależności od rozstawu i typu rozpylaczy. Nowością w HeightSelect jest automatyczne i stałe sterowanie wysokości belki polowej przy zmianie rozstawu rozpylaczy i ich typu. Gdy rozpylacz jest włączony, to automatyczne prowadzenie belki polowej reguluje odpowiedni odstęp do powierzchni docelowej. Taka automatyzacja poprawia efektywność stosowanych środków ochrony roślin poprzez zawsze optymalny rozdział poprzeczny i minimalne znoszenie. Operator jest wtedy znacząco odciążony w swojej pracy.
pm, fot. Amazone