Ceny maszyn rolniczych są wysokie. Zakup nowych czy używanych ciągników często jest poza zasięgiem rolników, którym z pewnością by się przydały. Wielu z nich decyduje się na wypożyczenie traktora na kilka dni, a nawet lat, by ułatwić sobie pracę w polu. Dla jednych jest to decyzja opłacalna, dla innych może generować zbyt duże koszty. Jedno jest pewne: nowszy ciągnik przyspiesza ich pracę, a czas to pieniądz.
Jak działają wypożyczalnie ciągników?
Kiedy rolnik korzysta z wypożyczonego sprzętu, nie ma obowiązku serwisowania go i opłacania ubezpieczenia. Wypożyczalnie oferują swój sprzęt na różnych zasadach. Ciągniki można wypożyczyć na:
- dobę,
- tydzień,
- miesiąc.
Zdarza się, że traktory są wypożyczane na zasadach, jak np.:
- limit motogodzin,
- dodatkowa stawka za przekroczenia limitów,
- zwrot ciągnika z pełnym bakiem.
Jakie ciągniki oferują wypożyczalnie?
Lista ciągników oferowanych przez wypożyczalnie jest długa. Dla każdego klienta powinien znaleźć się ciągnik zaspokajający jego potrzeby, ponieważ są to pojazdy o różnej mocy silnika. W niektórych firmach podstawowy czas na wypożyczenie można przedłużyć. Istnieje również możliwość wypożyczania ciągników na warianty:
- dobowy (24 h),
- krótkoterminowy do (12 miesięcy),
- długoterminowy do (2 lat).
Ile kosztuje wynajem ciągnika rolniczego?
Firma z województwa lubelskiego oferuje wynajem ciągników rolniczych marki John Deere o mocy od 100 do 300 KM. Rolnik może wypożyczyć pojazd na dzień lub tydzień. Kwota wynajmu jest uzależniona od wyposażenia maszyny:
- z ładowaczem czołowy: cena za dzień 125 zł/cena za tydzień 350 zł,
- z przednim TUZ: cena za dzień 100 zł/cena za tydzień 250 zł.
Ponadto wypożyczalnia podkreśla, że dzienny limit motogodzin wynosi 8, a tygodniowy 40 i 60 motogodzin. Jeżeli ciągnik jest wypożyczany na ponad 6 tygodni, firma oferuje rabat 8%.
Oto część przykładowego cennika firmy z województwa kujawsko-pomorskiego:
Oprac. Justyna Czupryniak