Japoński koncern zapowiada, że przez cały rok będzie organizował różne wydarzenia związane z jubileuszem
Bo twierdzi, że obecność na Starym Kontynencie jest dla Kuboty kluczowa, wszak to jeden z trzech najważniejszych rynków (wraz z Azją i Ameryką Północną), gdzie generowane są największe obroty. Aby wzmocnić obecność w Europie, już w 1989 roku w Zweibrücken (Niemcy) japoński koncern otworzył fabrykę maszyn budowlanych.
W 2015 roku we francuskim Bierne, niedaleko Dunkierki, uruchomił produkcję ciągników, a wcześniej, bo w 2012 przejął firmę Kverneland. Dwa lata temu Kubota wykupiła większość udziałów w firmie ROC produkującej zgrabiarki taśmowe ROC oraz stała się właścicielem hiszpańskiego producenta opryskiwaczy Pulverizadores Fede. W 2022 roku przejęła włoską grupę Bieffebi, do której należy producent maszyn do pielęgnacji terenów zielonych – firma Gianni Ferrari. Natomiast w zeszłym roku Japończycy za sprawą Kvernelanda wykupili wszystkie udziały we francuskiej firmie BC Technique, znanej pod marką Phenix Agrosystem i specjalizującej się w produkcji m.in. pielników międzyrzędowych oraz pielników obrotowych.
Kubota jest jednym z największych na świecie producentów sprzętu rolniczego i maszyn komunalnych
Główna siedziba koncernu znajduje się w japońskiej Osace. Koncern posiada biura w ponad 120 krajach świata i ma ponad 50 000 pracowników. W 2022 roku osiągnął przychód w wysokości 20,4 miliarda dolarów. Łącznie od 1960 roku Kubota wyprodukowała ponad 5,4 mln ciągników. Zbudowała także ponad 30 mln silników. W jej portfolio znajdują się również takie rozwiązania, jak miejskie systemy filtracji wody i nawadniania, rurociągi, pokrycia dachowe, obudowy i podziemne zawory wielkogabarytowe. Na rynkach eksportowych Kubota generuje 78 procent obrotów. W naszym kraju pierwsze ciągniki tej marki zostały sprzedane w 2004 roku, a trzy lata później koncern wprowadził na polski rynek gamę maszyn komunalnych.
Przemysław Staniszewski