Volkswagen wprowadza elektryczny ciągnik rolniczy w Rwandzie.Volkswagen Africa
StoryEditorMaszyny

Jak elektryczny ciągnik od Volkswagena ma pomóc rolnikom w Afryce?

22.11.2024., 15:30h

Volkswagen ruszył z pilotażowym projektem GenFarm w Rwandzie i będzie produkował elektryczne ciągniki rolnicze. Czy to będzie rewolucja dla afrykańskiego rolnictwa?

Co to jest GenFarm od Volkswagena?

Volkswagen Group Africa ogłosiło uruchomienie wielofunkcyjnego obiektu w Rwandzie, który ma stać się centrum pilotażowego projektu GenFarm. To kompleksowy system usług rolniczych opartych na elektrycznych maszynach i ekologicznych rozwiązaniach. Projekt realizowany jest w Gashora, około 60 km od Kigali, stolicy Rwandy.

GenFarm nie tylko wprowadza elektryczne ciągniki rolnicze, ale również oferuje system transportu towarów i osób. W czerwcu 2023 roku Volkswagen podpisał memorandum z rządem Rwandy, zabezpieczając grunt pod realizację tego innowacyjnego projektu. 

– GenFarm łączy zrównoważone praktyki z technologiczną innowacją, dostarczając wartości dla społeczności wiejskich oraz środowiska – podkreśla Martina Biene, przewodnicząca Wolkswagen Group Africa.

Elektryczne ciągniki dla rolników 

Kluczowym elementem GenFarm są elektryczne ciągniki rolnicze dostarczane przez Volkswagen Group Innovation Centre Europe. Te nowoczesne maszyny są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również efektywne i łatwe w obsłudze. Rolnicy mogą wynająć ciągnik wraz z przeszkolonym operatorem, co czyni tę usługę dostępną nawet dla mniejszych gospodarstw.

– Rolnicy mogą rezerwować e-ciągniki wraz z kierowcami, a system wymiennych baterii sprawia, że energia staje się częścią infrastruktury hubu – podkreśla Dr Nikolai Ardey, dyrektor zarządzający Volkswagen Group Innovation.

image
Stoją od lewej, Teddy Mugabo - dyrektor zarządzający Greenfund Rwanda, Michael Frambourg - kierownik wykonawczy ds. Zrównoważonych Rozwiązań w Volkswagen Group Innovation Centre Europe, Martina Biene prezes i dyrektor zarządzający Volkswagen Group Africa, dr Ron Rosati - wicekanclerz RICA, dr Telesphore Ndabamenye - dyrektor generalny Rwanda Agriculture Board, Serge Kamuhinda - dyrektor zarządzający Volkswagen Mobility Solutions Rwanda, Hildegard Muller - prezes VDA.
FOTO: Volkswagen Africa

Jak działa centrum zrównoważonej energii E-Hub?

Integralną częścią projektu GenFarm jest Empowerment Hub (e-Hub) – centrum, które dostarcza czystą energię, przestrzeń magazynową oraz usługi dla lokalnych spółdzielni rolniczych. E-Hub w fazie pilotażowej składa się z kontenerów wyposażonych w systemy fotowoltaiczne i magazynujące energię, a jego pełna wersja ma być gotowa w 2025 roku. Centrum będzie wspierać operacje serwisowe, usługi e-ciągników oraz pojazdów elektrycznych, tj. skutery.

Jak powstał projekt GenFarm?

Projekt GenFarm jest wynikiem współpracy Volkswagena z instytucjami, tj. Rwanda Institute for Conservation Agriculture (RICA) oraz Niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej (GIZ). RICA zapewnia edukację i szkolenia dla przyszłych rolników w Rwandzie, a GIZ, działając w imieniu niemieckiego rządu, odpowiada za dostarczenie niezbędnego sprzętu oraz ocenę potrzeb rolników korzystających z usług e-Hubu.

Pilotaż projektu skierowany jest do spółdzielni rolniczych w Gashora, w dystrykcie Bugesera. Jak wynika z danych, rolnictwo odpowiada za 25% PKB Rwandy, a rozwój technologii w tej dziedzinie ma kluczowe znaczenie dla dalszego wzrostu gospodarczego kraju.

image
Volkswagen wprowadza elektryczny ciągnik rolniczy w Rwandzie.
FOTO: Volkswagen Africa

Volkswagen – nowy gracz na polu zrównoważonego rolnictwa

Projekt GenFarm pokazuje, że Volkswagen wykracza poza tradycyjne rynki motoryzacyjne, wprowadzając innowacje w rolnictwie. Elektryczne ciągniki, e-Hub oraz wsparcie lokalnych społeczności to kroki w stronę zrównoważonej przyszłości. Czy ten model sprawdzi się także w innych regionach świata? Czas pokaże, ale pierwsze efekty projektu dają powody do optymizmu.

dr inż. Artur Jakubek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 15:32