John Deere 6250R: jak radzi sobie na poligonie?
Pomimo tego, że tereny poligonów po przeprowadzanych operacjach są oczyszczane z pozostałości materiałów wybuchowych, to wciąż istnieje tam wysokie ryzyko natknięcia się na niewybuch. W związku z tym, firmy zajmujące się produkcją ciągników, wyszły naprzeciw oczekiwaniom klientów, potrzebujących maszyn do wykonywania prac konserwacyjnych na poligonach i opracowały ciągniki rolnicze z kuloodpornymi kabinami i nie tylko. Jednym z nich jest John Deere 6250R produkcji Centrum Serwisowego Bundeswehry Torgelow, dealera maszyn rolniczych z północy Niemiec, czyli Rebo, John Deere i Rheinmetall Defence.
Jak wygląda kabina John Deere 6250R?
Głównym atutem John Deera 6250R jest kuloodporna kabina, do której głównych zadań należy ochrona kierowcy lub pasażera. Osiągnięcie celu we właściwy sposób nie byłoby możliwe, gdyby nie montaż blachy stalowej na podłożu traktora, zapewniającej ochronę przed kulami i odłamkami. Szyby zamontowane w kabinie traktora są kuloodporne i wyposażone w ogrzewanie zapobiegające ich zaparowaniu.
Do jakich prac jest wykorzystywany John Deere 6250R?
John Deere 6250R jest wykorzystywany do takich prac jak mulczowanie, koszenie. Ponadto na wyposażeniu ciągnika znajduje się również deflektor gałęzi, urządzenie cofające oraz opony leśne.
Ciągniki specjalne od firmy Steyr
Jak podaje portal agrarheute.pl, marka Steyr ściśle współpracuje z austriacka firmą Achleitner Fahrzeugbau, z którą opracowuje opancerzone kabiny dla ciągników Terrus 6300 i 6340.
Kabiny ciągników Steyr
Kabiny ciągników od marki Steyr są budowane z kuloodpornego szkła i testowane wg specyfikacji NATO, dzięki czemu odpowiadają 3. klasie ochrony. Głównym zadaniem kabiny jest wstrzymanie energii kinetycznej różnych bombardowań.
JCB Fastrac z opancerzoną kabiną
JCB Fastrac jest ciągnikiem wyposażonym w dodatkową kabinę. Jeździ na gąsienicach, którymi kierowca steruje z wnętrza maszyny. Dzięki temu w przypadku eksplozji załoga jest chroniona. Ponadto w pancernej kabinie została zainstalowana klimatyzacja.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: agrarheute.com