Tomasz Ślęzak
StoryEditorTargi Rolnicze Agro-Park 2025

Najlepsze maszyny rolnicze nagrodzone. Za co? Jakie marki?

01.03.2025., 14:00h

Ciągniki różnej mocy znanych marek i tych, które wkraczają do naszego kraju chcąc zdobyć uznanie polskich rolników. Maszyny uprawowe, opryskiwacze i specjalistyczne urządzenia niezbędne do produkcji sadowniczej. Do tego kilka maszynowych premier i wyróżnienia przyznane za najlepsze rolnicze innowacje przez organizatorów Targów. W Lublinie 8 i 9 lutego odbywał się rolniczy Agro-Park.

Targi Rolnicze Agro-Park 2025: nowinki techniczne, innowacje i rekordowa frekwencja

Jak informują organizatorzy, Targi Rolnicze Agro-Park 2025 to wydarzenie, które łączyło producentów, dystrybutorów oraz pasjonatów rolnictwa. W XVII edycji wydarzenia uczestniczyło około 120 wystawców, z czego ponad 20 po raz pierwszy pojawiło się w Lublinie. Podczas Targów działała Strefa największych ciągników świata. Zwiedzający mogli z bliska przyjrzeć się między innymi ciągnikom o napędzie gąsienicowym.

Nie zabrakło także kombajnów, maszyn uprawowych, rozwiązań dla rolnictwa 4,0 oraz technologii i wyposażania dla produkcji zwierzęcej, a także dronów i technologii do monitorowania gleby.

Targi Agro-Park w Lublinie to przede wszystkim długa historia, którą tworzymy wspólnie z naszymi wystawcami, zwiedzającymi. Przez ostatnie lata staraliśmy się sprostać rosnącym wymaganiom branży rolniczej, dlatego ogromnie cieszy nas fakt, że po raz kolejny uda nam się zorganizować targi na bardzo wysokim, rekordowym poziomie. Targi Agro-Park to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń rolniczych w naszym kraju, które co roku przyciąga coraz liczniejsze grono wystawców i zwiedzających – podkreśla dyrektor projektu Maciej Wituch.

image
W Lublinie była przedstawiona kompleksowa oferta maszyn niezbędnych do produkcji rolnej
FOTO:

Produkty Roku Targów Agro-Park 2025 - nagrody dla najlepszych innowacji w rolnictwie

Podczas Targów prowadzony był konkurs, który miał za zadanie wyłonienie prezentowanych w Lublinie najlepszych produktów i innowacji w branży rolniczej. Komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. Małgorzata Haliniarz, prof. dr hab. Eugeniusz R. Grela oraz prof. dr hab. Wojciech Tanaś przyznała tytuł Produkt Roku Targów Rolniczych AGRO-PARK 2025 w kilku wyodrębnionych kategoriach.

image
Podczas Targów duże zainteresowanie rolników wzbudzały marki ciągników, które na krajowym rynku dostępne są dopiero od kilku lat
FOTO:

SIPMA zdobywa nagrodę za innowacyjny rozsiewacz nawozów OPTIMUS

Lubelska firma SIPMA prezentowała kilka nowości. Były to między innymi rozsiewacze do nawozów RN OPTIMUS. Model RN 1600 otrzymał główną nagrodę w kategorii „Innowacje”.

Najnowsze rozsiewacze nawozów mineralnych charakteryzujące się szerokim zasięgiem 12–32 m i dużą pojemnością 1,6–4,1 tys. l. Maszyna dostępna jest w trzech wariantach OPTIMUS, OPTIMUS HD i OPTIMUS PRO. Pierwszy i ostatni dysponują mechanicznym napędem tarcz wysiewających. Wersja HD wyposażona jest w napęd hydrauliczny.

SIPMA w nowych rozsiewaczach oferuje sterowanie elektroniczne dla dwóch pierwszych poziomów wyposażenia oraz sterowanie elektroniczne z dużym kolorowym wyświetlaczem poprzez ISOBUS (odmiana PRO). Dostępny jest także system wagowy dla wersji HD i PRO.

image
Nowość w ofercie lubelskiej firmy SIPMA, rozsiewacz RN OPTIMUS 1600
FOTO: Tomasz Ślęzak

Sterowanie systemem wagowym odbywa się z uwzględnieniem prędkości mierzonej poprzez GPS. Rozsiewacz wyposażony jest w odpowiednią antenę i dwa prostokątne sensory wagowe montowane na ramie z przodu maszyny.

W innych naszych rozsiewaczach była możliwość wyboru rodzaju nawozu poprzez sterownik. W tym rozsiewaczu nie ma takiej opcji. To dlatego, że po ustawieniu dawki wysiewu jest on ważony w zbiorniku a system koryguje masę właściwą. Czyli jeśli ustawimy dawkę 300 kg/ha, maszyna sama reguluje wysiew nawozu względem prędkości.

Jeśli po przejechaniu 10 m i rozsiewaniu na szerokość 24 m dawka nie będzie się zgadzała, to system reguluje przepływ zasuwami zwiększając je lub zmniejszając. Nie trzeba więc wykonywać próby kręconej. Jest to rozwiązanie, które na nasze potrzeby zostało opracowane przez lubelską firmę specjalizującą się w produkcji systemów elektronicznych – powiedział nam Grzegorz Tomczyk, specjalista promocji produktów SIPMA.

image
Grzegorz Tomczyk
FOTO:

Rozsiewacz ponadto jest wyposażony również w przekładnie boczne ze sprzęgłami elastyczno-skrętnymi, które gwarantują delikatne uruchomienie rozsiewacza. Jego kosz ma konstrukcję spawaną i jest wykonany ze stali o grubości 3 mm. Jest także mechaniczny wskaźnik pochylenia maszyny a tarcze wysiewające są wyposażone w dwie pary łopatek, co umożliwia rozsiew w zakresach 12–32 m. Rozsiewacze są również wyposażone w kółka transportowe ułatwiające odłączanie od ciągnika oraz magazynowanie maszyny.

Bezorkowy kultywator KBO 300 od ROL-EX najlepszą maszyną uprawową

Firma ROL-EX z miejscowości Przedbórz specjalizuje się w produkcji agregatów uprawowo-siewnych, pługów i kultywatorów. W ofercie znajdują się również kultywatory do podorywki oraz maszyny przeznaczone do bezorkowego systemu uprawy gleby. W Lublinie podczas Targów została nagrodzona jej maszyna oznaczona jako KBO 300 w kategorii „maszyny uprawowe”.

Seria KBO jest przeznaczona dla gospodarstw dysponujących większymi areałami i mocniejszymi ciągnikami. Jest jednak bardzo zróżnicowana. Producent oferuje bowiem aż cztery warianty o szerokościach roboczych wynoszących 2,6, 3, 3,5 i 4 m. Trzymetrowy wariant KBO 300 posiada trzy rzędy robocze. Są one tworzone przez 11 grządzieli.

Maszyna posiada również sekcję, w której umieszczono talerze uprawowe. W przypadku wyposażenia jej w jeden rząd jest ich 8 a w dwa rzędy 14.

W wyposażeniu standardowym kultywator posiada zabezpieczenie kołkowe. Trzy rzędy grządzieli mają podcinacze typu „Delta Flex” a rząd talerzy zagarniających ma średnicę 510 mm. Trzecią sekcję roboczą stanowi wał tylni. Może to być wał strunowy, rurowy lub strunowo-zębaty o Ø500 mm. Na wyposażeniu znajdują się też bezobsługowe piasty oraz podwójna sprężyna z zabezpieczeniem non stop.

image
Kultywator bezorkowy KBO 300, któremu przypadła nagroda targowa w kategorii „maszyny uprawowe”
FOTO: firmowe

W ofercie znajduje się szereg elementów, które są opcjami dodatkowymi. To między innymi drugi rząd talerzy zagarniających, kilka rodzajów dłut (napawane, z płytką węglika, podwójnej grubości, podwójnej grubości napawane oraz wąskie). Producent oferuje również jednoosiowy wózek transportowy, hydrauliczną regulację talerzy i wału, a także mocowanie pod siewnik poplonów oraz oświetlenie LED.

Dzięki sekcji talerzy, kultywator wcześniej wzruszoną przez grządziele zębowe glebę wyrównuje oraz ponownie miesza. Ostateczne zagęszczenie odbywa się poprzez wał, którego dostępne są różne rodzaje. Odkładnia zębów skutecznie dokonuje mieszania resztek pożniwnych. Kultywator dysponuje dużą przestrzenią między ramą a elementami roboczymi, co powoduje, że dobrze sobie radzi w uprawie ściernisk, intensywnym mieszaniu obornika, jak i wysokich poplonów. Jest w stanie dokonywać także głębokiej uprawy sięgającej kilkudziesięciu cm.

Inne wyróżnienia na Targach Agro-Park 2025

W Lublinie zostało także wyróżnione urządzenie w kategorii „maszyny dla hodowli”. Nagroda przypadła firmie Thye Lokenberg – Polska za podłogę rusztową dla bydła typu RF.

Nagrodzono również firmę Metria za zbiornik na olej napędowy Eko w kategorii „nasiona, chemia narzędzia i usługi rolnicze” oraz firma Rolkoma za robota autonomicznego ORIO w kategorii „rolnictwo precyzyjne” i VMA Poland KK za specjalistyczny opryskiwacz Cobra KK w kategorii „Sadownictwo”.

image
Jedna z nowości maszynowych potężny Massey Ferguson 9S.425
FOTO: Tomasz Ślęzak

Tomasz Ślęzak

Warszawa
9°C
Słonecznie
wi_00
sob.
wi_00
15°C
3°C
niedz.
wi_00
21°C
10°C
pon.
wi_00
21°C
11°C
wt.
wi_00
16°C
12°C
śr.
wi_00
23°C
12°C
12. kwiecień 2025 03:46