
Wiosenne Premiery 2025: Pokaz nowoczesnych ciągników Fendt i Valtra
Wszystkie ciągniki pracowały z maszynami uprawowymi i siewnikami wyprodukowanymi przez firmę Väderstad. Organizatorem „Wiosennych Premier 2025” była firma Agravis. Zorganizowała je na terenie gminy Wałcz.
– Przedstawiamy ciągniki, które są wprowadzane na rynek. Nasi klienci mają okazję zobaczyć nowe generacje traktorów zarówno marki Fandt, jak i Valtra. To są polowe debiuty tych maszyn. Niektóre z nich dotarły do nas od producenta w grudniu ubiegłego roku. Są to więc ich pierwsze wyjazdy na pole. Rolnicy mają okazję zobaczyć i sprawdzić ich praktyczne możliwości. Pracują one z maszynami marki Väderstad. W tym roku notujemy duże zainteresowanie rolników rozwiązaniami szwedzkiego producenta. Samych tylko siewników punktowych do kukurydzy na tegoroczne siewy dostarczyliśmy 18 szt. – informuje Piotr Matczyński, dyrektor ds. sprzedaży firmy Agravis.
Valtra Q305 – siła, komfort i precyzja
Marka Valtra przez lata kojarzona była z ciągnikami o mocy do 200 M. Najpopularniejsze były modele traktorów z silnikami generującymi 110–120 KM. W ofercie były też mocniejsze 170- i 190-konne, które uchodziły za naprawdę duże maszyny. Valtra jednak, aby sprostać rosnącym wymaganiom i potrzebom rolników, konsekwentnie rozwija swoją gamę modelową. Technologie uprawy nieustanie ewoluują. Gospodarstwa powiększają swój areał. Wykorzystywane są maszyny do uprawy bezorkowej, które zwykle wymagają do pracy silnych i mocnych traktorów.
– Stąd też kilka lat temu pojawił się ciągnik serii Q. Są to maszyny z silnikami o mocy od 225 do 305 KM. We wszystkich jednostkę napędową stanowi silnik o pojemności 7,4 l. W grupie Agco jest znany szerzej, ponieważ można spotkać go w niektórych modelach kombajnów. W serii Q najmocniejszy jest model 305, który dysponuje 305 KM. Silnik w tym modelu pracuje z przekładnią tylko i wyłącznie bezstopniową. W mniejszych modelach jest możliwość wyboru skrzyni biegów. Dostępne są prostsze przekładnie z dźwigniami i z układem hydraulicznym na zaworach mechanicznych. W przypadku tego modelu na wyposażeniu jest komfortowy podłokietnik typu SmartTouch z wyświetlaczem oraz nawigacją – mówił Sebastian Karasiewicz, produkt manager marki Valtra.
Talerzówka Carrier XL – precyzja szwedzkiej technologii
Traktor Q305 pracował z talerzówką Carrier XL. Są to największe i najcięższe tego typu maszyny w ofercie szwedzkiego producenta. Posiadają talerze o średnicy 610 mm. Istnieje także możliwość stosowania mniejszych, o średnicach 450 lub 470 mm. Prezentowana talerzówka posiadała talerze stożkowe. Istnieje możliwość zamontowania talerzy mocno pofałdowanych.
– Talerzówka przeznaczona do bardzo płytkiej uprawy. Średnica talerza determinuje i określa rodzaj wykorzystania maszyny. Im większy talerz, tym możliwość głębszej pracy. Jeśli mamy na polu dużo resztek pożniwnych bądź zachodzi konieczność wymieszania z glebą obornika, wtedy zalecamy korzystanie z dużych talerzy. Model XL posiada możliwość wyboru trzech kątów zakrzywienia talerzy. W modelach Carrier każdy talerz montowany jest na niezależnym ramieniu po to, aby uprawa była jak najbardziej dokładna. Ostatnią sekcję stanowi wał.
Najbardziej uniwersalny nadający się na gleby lekkie, jak i mocniejsze, jest wał ceownikowy podwójny. Na słabszych stanowiskach nie stwarza ryzyka przepychania kopca gleby. Na mocniejszych zaś nie zakleja się mokrą ziemią. Mamy w ofercie także wały stalowe i z ostrym grzebieniem. One świetnie się sprawdzają na mocnych i ciężkich glebach. Bardzo dobrze kruszą strukturę uprawianej ziemi. Wszystkie wały posiadają specjalną amortyzację gumową. Rozwiązanie to wydłuża żywotność łożysk oraz całej maszyny – informował Krzysztof Kuśmierek z firmy Väderstad.
Valtra S416 – ponad 400 koni mechanicznych mocy
Kiedy firma Valtra wprowadziła na rynek mocną serię Q stwierdziła, że konieczne jest dalsze poszerzenie jej oferty modelowej. Powstała nowa generacja S. Początkowo największe modele ciągników nie były produkowane w Finlandii.