Nowy Fendt 728 z agregatem uprawowo-siewnym Spirit R 300STomasz Ślęzak
StoryEditorWiosenne Premiery Agravis

Nowe ciągniki Fendt i Valtra. Jak sprawdziły się na polu pod Wałczem?

13.04.2025., 10:00h

To był pokaz pracy sprzętu rolniczego klasy premium. Ogromne zainteresowanie wzbudzały możliwości nowej odmiany ciągnika marki Fendt i modelu 728 Gen7. Towarzyszył mu także nieco mniejszy Fendt 620 oraz maszyny marki Valtra w topowych i mocnych wersjach S416 i Q305.

Wiosenne Premiery 2025: Pokaz nowoczesnych ciągników Fendt i Valtra

Wszystkie ciągniki pracowały z maszynami uprawowymi i siewnikami wyprodukowanymi przez firmę Väderstad. Organizatorem „Wiosennych Premier 2025” była firma Agravis. Zorganizowała je na terenie gminy Wałcz.

Przedstawiamy ciągniki, które są wprowadzane na rynek. Nasi klienci mają okazję zobaczyć nowe generacje traktorów zarówno marki Fandt, jak i Valtra. To są polowe debiuty tych maszyn. Niektóre z nich dotarły do nas od producenta w grudniu ubiegłego roku. Są to więc ich pierwsze wyjazdy na pole. Rolnicy mają okazję zobaczyć i sprawdzić ich praktyczne możliwości. Pracują one z maszynami marki Väderstad. W tym roku notujemy duże zainteresowanie rolników rozwiązaniami szwedzkiego producenta. Samych tylko siewników punktowych do kukurydzy na tegoroczne siewy dostarczyliśmy 18 szt. – informuje Piotr Matczyński, dyrektor ds. sprzedaży firmy Agravis.

image
Piotr Matczyński – Agravis
FOTO: Tomasz Ślęzak

Valtra Q305 – siła, komfort i precyzja

Marka Valtra przez lata kojarzona była z ciągnikami o mocy do 200 M. Najpopularniejsze były modele traktorów z silnikami generującymi 110–120 KM. W ofercie były też mocniejsze 170- i 190-konne, które uchodziły za naprawdę duże maszyny. Valtra jednak, aby sprostać rosnącym wymaganiom i potrzebom rolników, konsekwentnie rozwija swoją gamę modelową. Technologie uprawy nieustanie ewoluują. Gospodarstwa powiększają swój areał. Wykorzystywane są maszyny do uprawy bezorkowej, które zwykle wymagają do pracy silnych i mocnych traktorów.

Stąd też kilka lat temu pojawił się ciągnik serii Q. Są to maszyny z silnikami o mocy od 225 do 305 KM. We wszystkich jednostkę napędową stanowi silnik o pojemności 7,4 l. W grupie Agco jest znany szerzej, ponieważ można spotkać go w niektórych modelach kombajnów. W serii Q najmocniejszy jest model 305, który dysponuje 305 KM. Silnik w tym modelu pracuje z przekładnią tylko i wyłącznie bezstopniową. W mniejszych modelach jest możliwość wyboru skrzyni biegów. Dostępne są prostsze przekładnie z dźwigniami i z układem hydraulicznym na zaworach mechanicznych. W przypadku tego modelu na wyposażeniu jest komfortowy podłokietnik typu SmartTouch z wyświetlaczem oraz nawigacją – mówił Sebastian Karasiewicz, produkt manager marki Valtra.

Talerzówka Carrier XL – precyzja szwedzkiej technologii

Traktor Q305 pracował z talerzówką Carrier XL. Są to największe i najcięższe tego typu maszyny w ofercie szwedzkiego producenta. Posiadają talerze o średnicy 610 mm. Istnieje także możliwość stosowania mniejszych, o średnicach 450 lub 470 mm. Prezentowana talerzówka posiadała talerze stożkowe. Istnieje możliwość zamontowania talerzy mocno pofałdowanych.

Talerzówka przeznaczona do bardzo płytkiej uprawy. Średnica talerza determinuje i określa rodzaj wykorzystania maszyny. Im większy talerz, tym możliwość głębszej pracy. Jeśli mamy na polu dużo resztek pożniwnych bądź zachodzi konieczność wymieszania z glebą obornika, wtedy zalecamy korzystanie z dużych talerzy. Model XL posiada możliwość wyboru trzech kątów zakrzywienia talerzy. W modelach Carrier każdy talerz montowany jest na niezależnym ramieniu po to, aby uprawa była jak najbardziej dokładna. Ostatnią sekcję stanowi wał.

image
Traktor Q305 z talerzówką Carrier XL
FOTO: Tomasz Ślęzak

Najbardziej uniwersalny nadający się na gleby lekkie, jak i mocniejsze, jest wał ceownikowy podwójny. Na słabszych stanowiskach nie stwarza ryzyka przepychania kopca gleby. Na mocniejszych zaś nie zakleja się mokrą ziemią. Mamy w ofercie także wały stalowe i z ostrym grzebieniem. One świetnie się sprawdzają na mocnych i ciężkich glebach. Bardzo dobrze kruszą strukturę uprawianej ziemi. Wszystkie wały posiadają specjalną amortyzację gumową. Rozwiązanie to wydłuża żywotność łożysk oraz całej maszyny – informował Krzysztof Kuśmierek z firmy Väderstad.

image
Krzysztof Kuśmierek
– Väderstad
FOTO: Tomasz Ślęzak

Valtra S416 – ponad 400 koni mechanicznych mocy

Kiedy firma Valtra wprowadziła na rynek mocną serię Q stwierdziła, że konieczne jest dalsze poszerzenie jej oferty modelowej. Powstała nowa generacja S. Początkowo największe modele ciągników nie były produkowane w Finlandii.

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
23°C
Słonecznie
wi_00
wt.
wi_00
23°C
8°C
śr.
wi_00
22°C
8°C
czw.
wi_00
21°C
5°C
pt.
wi_00
25°C
13°C
sob.
wi_00
24°C
11°C
29. kwiecień 2025 15:42