
Agrotech 2025 bije rekordy. Targi odwiedziło aż 80 tysięcy osób
Organizatorzy na potrzeby Agrotechu dostawili dwa tymczasowe obiekty, gdzie prezentowane były maszyny rolnicze. Wraz z urządzeniami pokazywanymi na zewnątrz budynków powierzchnia wystawowa wyniosła 68 tys. m². Jak co roku za najlepsze produkty zostały przyznane złote medale targów Agrotech.
Organizatorzy podali, że targi zostały odwiedzone przez 80 tys. osób z kraju i z zagranicy. To o 9 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku (71 tys.) i o 5 tysięcy ponad dotychczasowy rekord z 2019 r. (75 tys.). Odwiedzając poszczególne stoiska wystawców można było stwierdzić, że w branży maszynowej nastąpiło pewne ożywienie. Producenci i sprzedawcy notują większe zainteresowanie rolników nowymi maszynami. Chcą oni inwestować w swoich gospodarstwach. Duże nadzieje wiązane są z programami unijnymi i realizacją programu w naborze Rolnictwo 4.0.
Złote medale Agrotech 2025: które maszyny nagrodzono?
W Kielcach przedstawiona została kompleksowa oferta maszyn i urządzeń rolniczych. Były pokazywane także elementy wyposażenia gospodarstw. Przyznane zostały także medale i wyróżnienia. Przydzielała je komisja konkursowa pod przewodnictwem dr. inż. Andrzeja Seligi z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego Państwowego Instytutu Badawczego.
Ciągnik FENDT e107 V Vari – bezemisyjny traktor przyszłości
Jako pierwszy na uroczystej gali, która odbywała się w sali Omega, został nagrodzony ciągnik specjalistyczny FENDT e107 V Vario za bezemisyjną pracę, kompaktowe wymiary i wszechstronność wykorzystania. Maszyna została zgłoszona przez Agco Polska.
Traktor dzięki innowacyjnemu układowi napędowemu łączy baterię z silnikiem elektrycznym oraz skrzynię biegów Fendt Vario. Maszyna zapewnia maksymalną moc 50 kW (68 KM) w trybie Eco, 55 kW (75 KM) w trybie Dynamic oraz szczytową moc 66 kW (90 KM) w trybie Dynamic+. Zastosowany akumulator o pojemności 100 kWh pozwala na pracę od 4 do 7 h przy częściowym obciążeniu. Podczas cięższych zadań czas pracy jest krótszy.
Model Fendt e107 V Vario ma szerokość od 1,07 m i wysokość 2,45 m, co umożliwia jego pracę w winnicach, sadach, tunelach foliowych, halach, a także w sektorze komunalnym, np. w strefach ciszy czy parkach miejskich. Traktor może pracować z maszynami i urządzeniami montowanymi z przodu, z tyłu i pośrodku maszyny. Wyposażony w maksymalnie 8 zaworów hydraulicznych oraz WOM, wspiera systemy ISOBUS i sterowanie za pomocą terminalu FendtONE. Niezależny zbiornik oleju hydraulicznego umożliwia zastosowanie bioolejów.
Ciągnik jest wyposażony w system Fendt Connect, który umożliwia monitorowanie parametrów maszyny, takich jak poziom naładowania baterii, pozycja maszyny oraz dane z magistrali CAN. Informacje te są dostępne w systemie FendtONE offboard.
Standardowe ogumienie obejmuje opony 280/70R16 na osi przedniej i 380/70R24 na tylnej. Opony TM1 Eco Power, opracowane wspólnie z Trelleborgiem, zawierają ponad 60% materiałów odnawialnych, zapewniają niskie opory toczenia, oszczędność energii oraz doskonałą trakcję na różnych nawierzchniach.
New Holland CR11 – kombajn z automatycznym odblokowaniem rotorów
Złote medale trafiły także do koncernu CNH. W tym roku wszystkie trzy marki były prezentowane w Kielcach odrębnie choć na jednym stanowisku. Dominowała na nim jedna z największych maszyn prezentowana podczas targów kombajn zbożowy New Holland CR11. Podczas pokazów polowych maszyna ta była pokazywana w naszym kraju już w zeszłym roku. Linia CR obejmuje dwa modele. Mniejszy to CR 10.
– Kombajny te prezentują nową architekturę rozwiązań, które zostały w nich zastosowane. Gwarantują zwiększoną wydajność, wysoką jakość ziarna, dają możliwość dokładnego zarządzania resztkami pożniwnymi oraz oszczędności związane z pracą tej maszyny. Jej reaktywny czas pracy jest wydłużony, skrócone zostały wszelkie przestoje oraz wdrożone rozwiązania dające pełną gamę automatyzacji. Lista innowacji, jaka się znajduje w tej maszynie jest bardzo długa, to między innymi rozwiązanie polegające na tym, że kombajn posiada możliwość automatycznego odblokowania rotorów w przypadku wystąpienia zatorów. Operator może tego dokonać bez wychodzenia z kabiny – mówił Artur Bednarczuk z CNH Industrial Polska.
Bez wychodzenia z kabiny w kombajnie można również opróżniać chwytacz kamieni. System rozrzutu resztek pożniwnych wykorzystuje dwa radary. Odpowiadają one za monitorowanie lotu cząstek i frakcji żniwnych za kombajnem. Na podstawie sygnałów dostarczanych przez radary komputer ustala parametry pracy rozrzutnika resztek tak, aby materiał był wyrzucany na całej szerokości maszyny. Kombajn jest napędzany silnikiem o mocy 775 KM. Posiada zbiornik na ziarno o pojemności 20 tys. l a prędkość rozładunku to 210 l/s. Jury konkursowe przyznało medal maszynie za nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne poprawiające jakość i wydajność pracy kombajnu oraz ergonomię pracy operatora.
Ciągnik gąsienicowy Case IH Quadtrac 715 – potęga mocy i komfortu
Nagrodzony został także jeden z największych ciągników prezentowanych w Kielcach. Potężny gąsienicowy Case IH Quadtrac 715 został doceniony za rozwiązania konstrukcyjne wpływające na wysoką wydajność, poprawę komfortu, bezpieczeństwo i ergonomię pracy operatora.
Traktor posiada silnik o mocy aż 715 KM i jest to najwyższa moc w historii marki. Wszystkie gąsienice są niezależnie napędzane a konstrukcja maszyny pozwala na równomierne rozłożenie jej ciężaru, co ma znaczenie, jeśli chodzi o oddziaływanie na glebę, po której się porusza. Traktor posiada także przekładnię PowerDrive lub CVXDrive oraz rozbudowany układ hydrauliczny o wydajności sięgającej nawet 428 l/min.
Bezpieczna i kompaktowa ładowarka Merlo Turbofarmer 30.7CS
Targowe jury doceniało maszyny ze względu na walory bezpieczeństwa, jakie one oferują. W tym względzie uznanie zyskała ładowarka Merlo Turbofarmer 30.7CS. Medal został przyznany za rozwiązania konstrukcyjne poprawiające bezpieczeństwo obsługi i wszechstronność zastosowania. Ładowarka została skonstruowana po to, aby mogła między innymi pracować także w mniejszych i ciasnych budynkach starego typu. Posiada silnik Deutz o mocy 101 KM. Udźwig teleskopu to 3 t a maksymalna wysokość podnoszenia 7 m. Maszynę wyróżnia możliwość zastosowania trzech rodzajów zawieszenia kabiny. Standardowo montowane są amortyzatory gumowe. Jest również zawieszenie hydropneumatyczne oraz kabina obniżona do wysokości 2 m dla ładowarek, które mają pracować w niskich budynkach.
– To jest nowość. W Polsce dostępna od września 2025 r. Do tej pory sprzedaliśmy około 10 szt. Zainteresowanie rolników tą maszyną jest duże, więc są pewne opóźnienia w realizacji projektów. Jeśli zostało odpowiednio wcześnie złożone zamówienie u dilera, maszyna zostanie dostarczona zgodnie z harmonogramem. Ładowarka posiada rewers elektrohydrauliczny przy kierownicy oraz w dżojstiku. Ułatwia to pracę, ponieważ regulując zakres teleskopu można wygodnie określać kierunek jazdy – informuje Łukasz Tesarski z firmy Merlo Polska.
Ładowarka ma napęd hydrostatyczny. Dwa zakresy biegów. Wolniejszy „żółw” reguluje pracę od 0 do 15 km/h, szybszy „zając” do 40 km/h. Napęd przekazywany jest na cztery koła.
Traktor Deutz-Fahr 7250 TTV Agrotron w luksusowej wersji Lamborghini
Nowoczesny design oraz rozwiązania konstrukcyjne poprawiające bezpieczeństwo i komfort pracy zostały docenione w ciągniku Deutz-Fahr 7250 TTV Agrotron, który prezentowany był w ekskluzywnej wersji Lamborghini. Producent swoje ciągniki oferuje w kilku specyfikacjach. Warrior poza większym wyposażeniem gwarantuje dwie wyjątkowe odmiany kolorystyczne czarną i java green.
– Lamborghini to jest rozwinięcie tej wyższej specyfikacji. Oprócz białej maski i charakterystycznego malowania całego ciągnika, mamy kilka oznaczeń informujących o tym, że to jest inna wersja ciągnika. Co prawda zbudowana na bazie 7250 TTV Agrotron, jednak na masce jest logo i byk Lamborghini. Jest również tabliczka z informacją, że to edycja specjalna ciągnika oraz kilka elementów wyposażenia, które w pakiecie Warrior są za dopłatą a w Lamborghini są w standardzie – mówi Rafał Jarmuł z SDF Polska.
Traktor posiada silnik o pojemności 6,7 l, marki Deutz. Jego moc to 236 KM. Wersja Lamborghini poza emblematami posiada także chromowaną rurę wydechową, matę podłogową, pełen pakiet oświetlenia ful LED oraz wysokiej klasy system nagłośnienia z czterema głośnikami i subwooferem. Na wyposażeniu kabiny znajduje się także lodówka.
– Przy konfigurowaniu tego ciągnika nie możemy z pewnych opcji zrezygnować. Traktor jest bogato wyposażony i musi posiadać dobre radio, lodówkę czy oświetlenie LED. Od listopada zeszłego roku w wersji stylistycznej Lamborghini można zamawiać wszystkie ciągniki produkowane przez nas oprócz największej serii 9 – informuje Rafał Jarmuł.
W Polsce został już sprzedany ciągnik w wersji stylistycznej Lamborghini. Podczas Targów rolnicy wyrażali duże zainteresowanie pakietami stylistycznymi Warrior ze względu na wyjątkowe kolory, na jakie malowane są ciągniki Deutz-Fahr java green oraz perłowy metaliczny. Dotyczyło to zwłaszcza dużych serii traktorów.
Zbiornik Swimer Agro Tank nagrodzony za bezpieczeństwo
Funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, za to został nagrodzony zbiornik Swimer Agro Tank o pojemności 22 tys. l, przeznaczony do magazynowania roztworu saletrzakowo-mocznikowego. Urządzenie jest wyposażone między innymi w pompę zanurzeniową, linię napełniającą i urządzenie do precyzyjnego pomiaru cieczy Lipremos Sonic Pro.
– Zbiornik na RSM, podobnie jak zbiorniki na wodę, cieszą się ogromnym zainteresowaniem rolników. Sprzedajemy ich sporo. Obserwujemy od października i listopada ubiegłego roku zwiększone zapotrzebowanie na zbiorniki do przechowywania hurtowych ilości ON. Musieliśmy wydłużyć czas realizacji zamówień z 2 do 3 tygodni. Rolnicy zaczynają myśleć nad wznowieniem inwestycji także w sprzęt stanowiący elementy wyposażenia gospodarstw. Jeśli chodzi o Swimer Agro Tank to zbiornik wyróżnia się, i jest to nasza nowość, zaworem mieszającym. Po włączeniu pompy, która może być zanurzeniowa przez specjalny krócieć roztwór jest mieszany – wyjaśnia Sławomir Czajkowski z firmy Swimer.
Roztwór długo magazynowany osiada, mogą się wytrącać jego frakcje. Mieszadło powoduje, że do opryskiwacza trafia materiał jednorodny. Zbiornik z polietylenu zawiera właz rewizyjny (704 mm dla poj. 22 000 l), odpowietrznik, który działa automatycznie i nie pozwala na wytworzenie nad- i podciśnienia w zbiorniku oraz otwory montażowe dla zespołu pompy. Zbiornik otrzymał także Znak Bezpieczeństwa KRUS. Jak informuje Kasa, promowanie takich wyrobów wpisuje się w działania prewencyjne Kasy służące ograniczeniu liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników, które skutecznie przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa pracy polskich rolników.
Precyzja uprawy dzięki nowoczesnemu kultywatorowi bezorkowemu KBO 300
Za trwałość i niezawodność konstrukcji oraz uniwersalność zastosowania został również doceniony kultywator bezorkowy KBO 300 produkowany przez firmę ROL/EX z Przedborza.
Maszyna wykazuje duży prześwit między ramą i elementami roboczymi. Dzięki temu świetnie potrafi mieszać glebę z obornikiem oraz dorodnymi i wyrośniętymi roślinami poplonów. Można nią prowadzić uprawę na głębokości do 30 cm. Redlice montowane są za pomocą odkuwek i posiadają podwójne zabezpieczenie sprężynowe. W momencie napotkania dużej przeszkody cała redlica potrafi płynnie wychylić się a po jej minięciu powrócić do pozycji roboczej. Producent umożliwia stosowanie różnego rodzaju zębów, w tym takich o zwiększonej grubości, napawane oraz z płytką węglika.
Kultywator występuje w kilku wersjach roboczych od 2,6 m do 5 m. Wersje 4 i 5 m są składane hydraulicznie. Za zębami uprawowymi montowany jest pojedynczy rząd talerzy. Wykorzystywane są w tym przypadku amortyzatory gumowe. Talerze podstawowe mają 510 mm średnicy, skrajny jest regulowany a jego średnica jest mniejsza i wynosi 490 mm. Producent tłumaczy, że jest to celowe rozwiązanie. Zadaniem skrajnego talerza jest bowiem wyłącznie podrzucenie rozrzuconej ziemi pod wał. Dzięki temu eliminowane są bruzdy i zapewniana jest płaska powierzchnia.
Ostatnim elementem maszyny jest wał doprawiający. Konstrukcyjnie jest on poszerzony względem podstawowej szerokości roboczej maszyny. Rozwiązanie to pozwala na doprawienie wcześniej przemieszanej ziemi i wyrównanie powierzchni. Producent oferuje wał daszkowy 500 z systemem czyszczącym. W agregacie można zastosować kilka innych rodzajów wałów między innymi ceownikowy, daszkowy, strunowy, uzębiony, rurowy i sprężynowy. Dostępne średnice to 500 i 600 mm.
Mobilny zbiornik Kingspan do przewożenia oleju napędowego i AdBlue na pole
Truck Master Combo 400 + 40 l to mobilny zbiornik do przewożenia ON. Zgodnie z obowiązującymi przepisami diesel na pole do maszyn musi być dostarczany w certyfikowanych urządzeniach. Został on wyprodukowany przez firmę Kingspan Water & Energy a komisja konkursowa doceniła go za mobilność, dwufunkcyjność i innowacyjną obudowę.
– Nasze rozwiązanie pozwala na przewożenie 400 l ON oraz 40 l AdBlue. Znajdują się w zbiorniku dwie oddzielne komory. Na wyposażeniu jest także 7-metrowy wąż, pistolet automatyczny, elektroniczny licznik ewidencji oleju. Urządzenie z myślą do transportowania paliwa na pole, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można dużych ilości do celów komercyjnych przewozić w beczkach – mówi Jacek Gawronek z firmy Kingspan.
Zbiornik z tworzywa sztucznego jest produkowany w Polsce. Osprzęt i jego wyposażenie jest sprowadzane z Włoch i montowane w naszym kraju.
Hala dwuspadowa Skavska – estetyka i funkcjonalność w jednym
Złoty medal otrzymała również dwuspadowa hala SKAVSKA Hale z blachą antyskroplinową oraz blachą trapezową z powłoką antykondensacyjną. Została wyróżniona za nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, jakość i estetykę wykonania oraz szeroką gamę wykorzystania.
Firma Skavska informuje, że dwuspadowy dach o właściwym kącie nachylenia zapewnia równomierne odprowadzanie wody z opadów i śniegu równomiernie na dwie strony hali. Wybór dachu dwuspadowego to oszczędność materiałów wykorzystywanych na obudowę ścian bocznych, których powierzchnia jest odpowiednio mniejsza. Hale dwuspadowe mają zastosowanie tam, gdzie warunki zabudowy nie zezwalają na montaż hal łukowych. W przypadku rozwiązań oferowanych dla rolnictwa, ich atutem jest lekka konstrukcja. Hale dla rolnictwa służą jako garaże dla maszyn rolniczych, hale dla zwierząt oraz hale na magazynowanie zbóż, stanowiąc alternatywę hali łukowej, gdy ten typ hali nie sprawdzi się w konkretnej inwestycji lub rolnik preferuje zadaszenia o innym kształcie.
Tomasz Ślęzak