Z przednim zbiornikiem wykonasz oprysk na większej powierzchni
Zbiornik czołowy pozwala na wykonywanie zabiegów chemicznych na większej powierzchni bez częstszego uzupełniania cieczy. Jest zintegrowany z opryskiwaczem zawieszanym, a współpraca między urządzeniami odbywa się przez terminal Isobus za pośrednictwem elektronicznego systemu zarządzania obiegiem cieczy FlowControl+. Oba urządzenia są obsługiwane przez pompę znajdującą się przy opryskiwaczu UF, która pozwala na przepływ cieczy w obu kierunkach z szybkością do 200 l/min. Ta pompa może też wspomagać napełnianie zbiorników. Każdy zbiornik ma własny elektroniczny miernik poziomu cieczy. Na wyposażeniu są też dwa inżektory. Dzięki temu w obu utrzymywana jest taka sama ilość cieczy, a to zapewnia optymalny rozkład masy. Zapobiega to na przykład utracie stabilności przedniej osi. System FlowControl+ pozwala nie tylko na jednoczesne opróżniane obu zbiorników, ale i ich napełnianie. Oba zbiorniki mogą być też wspólnie myte po wykonanym zabiegu, przy czym czysta woda jest pobierana z 350-litrowego zbiornika umieszczonego przy opryskiwaczu.
Alternatywa dla opryskiwaczy samojezdnych?
Amazone podaje, że możliwe jest wyłączenie automatycznej funkcji FlowControl+ i wykorzystanie zbiornika przedniego tylko do transportu dodatkowej wody do płukania lub wody użytkowej, z której można sporządzić inny roztwór, niż ten, który znajdował się w opryskiwaczu. To pozwala na wykonywanie dwóch różnych zabiegów bez konieczności powrotu do gospodarstwa. Niemiecki producent jest przekonany, że zestaw składający się z tylnego zawieszanego opryskiwacza i czołowego zbiornika może być nawet alternatywą dla opryskiwaczy samojezdnych. Ma bowiem kompaktowe wymiary, które pozwalają sprawnie poruszać się nawet na wąskich ulicach czy drogach. Zbiornik FT 1502 został tak ukształtowany, aby nie ograniczał widoczności. Ma też własne oświetlenie. Jednak, gdy po zamocowaniu go na traktorze światła ciągnika są zasłonięte, konieczne jest zamocowanie dodatkowego oświetlenia na dachu traktora.
-
Zbiornik FT 1502 zawieszany jest na przednim TUZ-ie ciągnika, dzięki temu przyczynia się do lepszego rozłożenia masy między obiema osiami ciągnika. Przez to nie ma potrzeby montowania dodatkowych obciążników
-
Zbiornik czołowy jest zintegrowany z zawieszanym opryskiwaczem, a nad pracą obu urządzeń czuwa elektroniczny system zarządzania obiegiem cieczy FlowControl+ obsługiwany na komputerze pokładowym AmaTron 4
Amazone twierdzi, że dodatkowych lamp na zbiorniku nie można umieszczać. Można za to zamocować na nim dostępną opcjonalnie kamerę. Drugą kamerę można zamocować na opryskiwaczu. Kamery zapewniają więcej bezpieczeństwa w sytuacjach ograniczonej widoczności z przodu i z tyłu. Obraz z dwóch kamer równocześnie prezentowany jest na monitorze o wysokiej rozdzielczości.
Zbiornik czołowy FT 1502 jest drugim tego typu w ofercie Amazone. Od kilku lat niemiecki producent oferuje zbiornik FT 1001 o pojemności 1000 litrów.
Przemysław Staniszewski