StoryEditorInne maszyny

Convio – nowy heder taśmowy Claasa

29.08.2018., 16:08h
Taśmowy zespół żniwny jest w stanie podać nawet kilkakrotnie więcej materiału w porównaniu do tradycyjnego zespołu żniwnego z przenośnikiem ślimakowym. Ponadto, przy przesuwaniu materiału pasami kłosy układają się tak, że są skierowane przodem do przenośnika pochyłego, dzięki czemu następuje szybsze uwolnienie ziarna w młocarni. To zadecydowało, że firma Claas wprowadza do sprzedaży w Europie nowe taśmowe przyrządy żniwne Convio i Convio Flex w szerokościach roboczych 10,8 m, 12,3 m lub 13,8 m.

Czym różnią się nowe hedery Claasa?

Convio nadaje się przede wszystkim do klasycznych zastosowań, czyli zbioru zbóż. Convio Flex z elastyczną belką tnącą przeznaczony jest m.in. do zbioru soi, którą kosi się bardzo nisko nad ziemią ze względu na jej nisko osadzone strąki. Oba hedery nadają się do zbioru rzepaku. Wtedy do opcjonalnego wyposażenia należą montowane w górnym obszarze tylnej ściany ślimaki transportowe o średnicy 425 mm oraz kosy boczne, które można zakładać bez użycia narzędzi. Aby zminimalizować straty w rzepaku, heder posiada także dodatkowe gumowe uszczelnienia oraz podwyższenie tylnej ściany przyrządu żniwnego.

Zespół żniwny Convio

Hedery Convio posiadają taśmy przekazujące ścięte rośliny ku środkowej części hedera. Mierzą one blisko 1,1 m głębokości. Wyposażone są w listwy wspomagające podawanie masy. Ich prędkość jest automatycznie dostosowana do prędkości jazdy kombajnu. Z pasów koszony materiał przekazywany jest na centralny przenośnik taśmowy o szerokości 2 m, z którego masa kierowana jest na napędzany mechanicznie centralny bęben o zewnętrznej średnicy 620 mm, który przekazuje plon dalej do przenośnika pochyłego kombajnu. Praca hederów jest monitorowana na terminu Cebis. Pojawiają się na nim m.in. komunikaty ostrzegające o poślizgu lub zatrzymaniu taśm. W takim przypadku operator za pomocą przycisku na drążku jezdnym może włączyć rewers taśm. Może również załączyć wsteczne obroty całego hedera oraz przenośnika pochyłego.




Nagarniacz wyposażony jest w automatyczny system kontroli wysokości, który zapobiega zagłębieniu się palców w podłoże. Napędzany hydraulicznie posiada wykonane z tworzywa palce o zmienionym kształcie, które podbierają materiał przed jego przycięciem, co znacznie minimalizuje straty podczas pracy w wyległym zbożu, a koncepcja Flip-Over z regulowanym torem krzywkowym zapobiega owijaniu się na nim materiału.


Zespół żniwny Convio Flex


Convio Flex może pracować w czterech trybach. W pierwszym przeznaczonym do pracy w zbożu stół przyrządu żniwnego i listwa tnąca są nieruchome. W przypadku pojedynczych miejsc z wyległym zbożem operator może za pomocą przycisku załączyć w odpowiednich obszarach tryb elastyczny. Z kolei, gdy kosi soję lub groch, może pracować przy stale załączonym trybie flex, w którym kosa podąża za profilem podłoża. Po napotkaniu na przeszkodę wychyla się do góry o maksymalnie 9 cm, a podążając za profilem podłoża w dół o 13,5 cm. Dostępny jest również czwarty tryb tzw. Auto Contour Flex, przy którym przyrząd żniwny stale określa na podstawie danych z czujników najlepszą pozycję do optymalnego przepływu materiału i dopasowanie do podłoża oraz najniższą wysokość cięcia.




Przemysław Staniszewski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 12:34