W aparacie zamocowanych jest maksymalnie dziesięć tarcz. Wykonano je z tworzywa Polamid 6Przemysław Staniszewski
StoryEditorMaszyny rolnicze

Dozownik do nasion i nawozów, który jest składany jak klocki Lego

01.05.2024., 15:30h
Olgierd Lemański miał problem z doborem do zestawu odpowiedniego aparatu wysiewającego, więc wynalazł go sam. Jak powstał dozownik do nasion i nawozów?

Dozownik z wyróżnieniem targów Agritechnica 2024

Olgierd Lemański, twórca metody wysiewu nasion i nawozów w trakcie orki (tzw. Alien System), miał problem z doborem do zestawu odpowiedniego aparatu wysiewającego. Dlatego postanowił sam go zbudować. Dzięki współpracy z Radosławem Pietrzkowskim z firmy Rapitronics, powstał do niego dedykowany system sterujący. Urządzenie debiutowało na targach Agrotech 2024 w Kielcach, otrzymując na tej wystawie wyróżnienie.

– Ten dozownik jest przeznaczony do siewników pneumatycznych o szerokości roboczej od 1,5 do 6 metrów. Nadaje się do wysiewu materiału siewnego i nawozów granulowanych – mówi Olgierd Lemański. – Będziemy go oferować producentom maszyn rolniczych oraz rolnikom chcącym unowocześnić posiadane siewniki pneumatyczne, jak również konstruktorom tworzącym własne autorskie siewniki.

image
Radosław Pietrzkowski z firmy Rapitronics oraz Olgierd Lemański twórca Alien System
FOTO: Przemysław Staniszewski

Atuty dozownika do nasion i nawozów

Atutem dozownika jest prosta budowa. Rozdzielanie materiału jest realizowane na tarczach ukrytych w obudowie wykonanej ze stali kwasoodpornej. Tarcze wykonano z tworzywa Polamid 6. Mają po ok. 150 mm średnicy. Maksymalnie w aparacie jest ich dziesięć. Posiadają na obwodzie wyżłobienia odpowiadające różnym materiałom oraz różnej dawce wysiewu.

image
W aparacie zamocowanych jest maksymalnie dziesięć tarcz. Wykonano je z tworzywa Polamid 6
FOTO: Przemysław Staniszewski

– Dozownikiem da się wysiać od 1,5 do 500 kg/ha. Jego uniwersalność polega na tym, że wystarczy odkręcić trzy śruby i można po kolei wyjąć z obudowy wszystkie tarcze, a potem skompletować, niczym klocki Lego, wałek wysiewający tak, je tylko chcemy. Do wysiewu rzepaku możemy np. zamocować w obudowie tylko jedną tarczę z wyżłobieniami, uzupełniając resztę tzw. tarczami zerowymi – wyjaśnia Olgierd Lemański. – Próba kręcona jest tutaj przeprowadzana bez konieczności przezbrojenia dozownika. Wystarczy nacisnąć przycisk testowy umieszczony na dozowniku, a potem wprowadzić do sterownika masę uprzednio odważonego materiału.

Komora eżektorowa

Aparat jest wyposażony w komorę eżektorową. To tutaj trafia rozdzielony na tarczach materiał. Panuje w niej niewielkie podciśnienie, które ułatwia przepływ materiału. Komora jest symetryczna, dzięki czemu możliwy jest wybór dowolnego kierunku przepływu powietrza. Montaż dozownika ułatwia to, że uchwyt mocujący odpowiada standardowi Kverneland Accord. Dozownik posiada elektryczny napęd. Może być sterowany z tabletu. Prędkość robocza niezbędna do dawkowania materiału określana jest za pomocą sygnału GPS pobieranego z anteny. Aparat nadaje się nawet do dawkowania materiału na podstawie uprzednio utworzonych map aplikacyjnych.

image
Sterowanie dozownikiem może się odbywać z tabletu
FOTO: Przemysław Staniszewski

Przemysław Staniszewski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 18:25