StoryEditorBudynki inwentarskie

Hale stalowe, łukowe i namiotowe. Które sprawdzą się w rolnictwie?

21.04.2021., 17:04h
Budowa nowych budynków inwentarskich to inwestycja wiążąca się z dużymi nakładami finansowymi. Jest nie tylko kosztowna, ale także czasochłonna. Między innymi dlatego polscy rolnicy wykazują duże zainteresowanie lekkimi konstrukcjami w postaci hal namiotowych, łukowych oraz wykonanymi ze stali. Rynkowa oferta jest ogromna.

Jakie niemurowane budynki inwentarskie może wybrać rolnik?

Producenci i dystrybutorzy obiektów, które nie mają murowanych bram, jako ich zalety wymieniają szybkość stawiania, stosunkowo niską cenę oraz dużą wszechstronność. Konstrukcje te często nie potrzebują fundamentów ani posadzek. Mogą być wykorzystywane zarówno jako garaże i magazyny, jak i obiekty dla zwierząt. Łatwo je demontować i w razie potrzeby przestawić na terenie gospodarstwa.

W obiektach niemurowanych w oparciu o gotowe moduły poszczególni producenci są w stanie dostarczyć proste wiaty bez ścian na słomę, nawozy bądź maszyny. Hale stalowe mają jednak znacznie bardziej złożoną konstrukcję i budowę. Dzielone są przede wszystkim na te ze ścianami i dachem, które są izolowane oraz na tak zwane „zimne” bez izolacji. W tych pierwszych można instalować rozmaite wyposażenie i infrastrukturę. Dostępne technologie pozwalają w nich urządzić kurniki, obory, pieczarkarnie, przechowalnie ziemniaków a nawet sportowe hale do ujeżdżania koni. W tych drugich można wykonywać wszelkie zadania, które nie wymagają ogrzewanej przestrzeni. W rolnictwie są one wykorzystywane jako miejsce do...
Pozostało 94% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 11:53