StoryEditorInne maszyny

Ile można zaoszczędzić, kupując zbiornik do magazynowania deszczówki?

30.12.2020., 17:12h
Polskie rolnictwo coraz bardziej i coraz częściej cierpi z powodu nieodpowiedniej ilości opadów atmosferycznych. Racjonalne i oszczędne gospodarowanie zasobami wilgoci to część rolnictwa innowacyjnego, które jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Proste urządzenie o kompaktowych wymiarach pozwala na magazynowanie setek tysięcy litrów wody wykorzystywanej do oprysków.

Ile można zaoszczędzić mając zbiornik do magazynowania deszczówki?

Tomasz Bujak to rolnik ze wsi Nastazin w powiecie goleniowskim. Jest właścicielem gospodarstwa, które produkcję roślinną prowadzi na areale 110 ha. W 2020 r. łączna ilość oprysków przełożyła się na ich wykonanie na powierzchni kilkuset hektarów. Tylko raz zmuszony był do zatankowania opryskiwacza wodą z gminnego wodociągu. Posiada opryskiwacz zaczepiany ze zbiornikiem o pojemności 4800 litrów.

Prowadzę dokładną dokumentację zabiegów wykonywanych na moich gruntach. Staram się stosować obniżone dawki cieczy roboczej. Na każde pole wyjeżdżaliśmy kilka razy z różnymi rodzajami herbicydów. Raz tylko wystąpiła taka sytuacja, że trzeba było tankować opryskiwacz z sieci wodociągowej. Zwyczajnie w zbiorniku skończyła się woda. Z moich obliczeń wynika, że zaoszczędziliśmy w całym sezonie ponad 200 tys. l wody. Tyle udało nam się zebrać. Była to ciecz bardzo dobrej jakości. Woda przede wszystkim miękka, w której świetnie rozpuszczały się środki ochrony. Do minimum spadło też zużycie adiuwantów. Praktycznie nie było konieczności ich stosowania – mówi...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 13:39