StoryEditorZbiorniki na paliwo

Jak działają systemy monitorowania płynów w zbiornikach dwupłaszczowych?

25.11.2022., 16:11h
Olej napędowy musi być magazynowany w nowoczesnych, bezpiecznych, dwupłaszczowych zbiornikach. Konstrukcja takich urządzeń jest prosta. Same zbiorniki formowane są z tworzyw sztucznych. Mogą być wyposażane także w układy gwarantujące dodatkowe funkcje.

Zdalny monitoring poziomu cieczy oraz system zarządzania dystrybucją płynów w zbiornikach Swimer

Swimer oferuje w ramach dodatkowego wyposażenia zdalny monitoring poziomu cieczy – Lipremos oraz system zarządzania dystrybucją płynów – SMDP. Prace nad systemem, który daje dokładną informację o ilości oleju w zbiorniku, trwały kilka lat. Początkowo wykorzystywany był czujnik zanurzeniowy. W toku dalszych prac Swimer opracował też aplikację. Dane były wysyłane do chmury, gdzie je zapisywano.

To był początek. Urządzenie było proste. Potem zaczęliśmy je rozbudowywać m.in.o różne protokoły komunikacyjne. Chodziło o stworzenie takiej wersji, która by pozwalała na wysyłanie informacji do użytkownika bez konieczności stosowana karty GSM. Rozwiązanie to zostało wdrożone z myślą o tych klientach, którym nie zależy na posiadaniu informacji ze zbiorników i ich odbieraniu w dowolnym miejscu na świecie, gdzie jest dostęp do internetu – opowiada Mariusz Kośkiewicz, dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Swimer, twórca systemu Lipremos.

System Lipremos składa się z czterech głównych elementów:

  • sterownika,
  • sondy pomiarowej,
  • czujnika temperatury,
  • a także aplikacji WEB (oraz mobilnej – Lipremos Monitor).
 

3 warianty układu Lipremos. Czym się różnią?

Opcjonalnie na wyposażeniu może być także moduł GPRS. Istnieją trzy warianty układu Lipremos. Najprostszy informację o ilości cieczy w zbiorniku wyświetla na ekranie LCD, który jest zamontowany na zbiorniku. Drugie rozwiązanie stanowi nadajnik radiowy ISM, który przekazuje informację użytkownikowi na odległość do 1000 m. Trzeci wariant to montaż moduł GPRS, który zapewnia dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie i z dowolnej liczby zbiorników, poprzez komputery, jak i urządzenia mobilne (aplikacja Lipremos Monitor). Jest też wersja z transmisją RS-232/RS-485 umożliwiająca podłączenie do systemów firm trzecich.

 

Zbiornik Swimer pokazuje dokładną a nie szacunkową ilość litrów znajdującą się wewnątrz

W przypadku rozwiązania radiowego Lipremos Sonic Pro ISM wykorzystujemy specjalny odbiornik z antenami, który jest wpinany w złącze USB komputera. Opracowana została także aplikacja do odczytu danych. To rozwiązanie bezkosztowe. Sprawdza się w otwartych przestrzeniach na odległość do 1000 m. Sygnał jest silny, więc nawet jeśli zbiornik jest postawiony między budynkami i tak zostanie odebrany. Dla tych rolników, którzy nie chcą korzystać z komputera, aby sprawdzić poziom oleju, opracowane zostało rozwiązanie ograniczone do wyświetlacza LCD, na którym podawane są informacje – mówi Mariusz Kośkiewicz.

Ultradźwiękowy sonar systemu Lipremos Sonic Pro

  • Ultradźwiękowy sonar systemu Lipremos Sonic Pro

Jeden sterownik może obsłużyć do czterech zbiorników, jeśli są one obsługiwane jedną infrastrukturą dystrybucyjną. Z kolei moduł radiowy (odbiornik montowany do gniazda ~230V) pozwala na odbiór sygnałów z szesnastu kanałów. Może więc podawać informacje z aż 16 zbiorników, nawet jeśli nie są one ze sobą połączone.

To, co nas odróżnia od konkurencji, to fakt, że nie stosujemy tylko wskaźnika napełnienia zbiornika wyrażonego 0–100%. Nasze rozwiązanie wyświetla możliwie najdokładniejszą informację o ilości litrów cieczy, która znajduje się wewnątrz zbiornika. Nie podajemy więc wartości szacunkowej, lecz rzeczywistą ilość litrów – zapewnia Mariusz Kośkiewicz.

 

Ultradźwiękowy sonar - co to takiego i jak działa?

Pomiar wykonywany jest z dokładnością do 1 litra. Pierwsze systemy monitorujące ilość cieczy w zbiornikach korzystały z sond zanurzeniowych. Rozwiązanie Lipremos wykorzystywane jest także w zbiornikach do RSM. Największy w ofercie Swimera posiada 22 m3 pojemności. Istnieje ryzyko zamarznięcia pozostałości roztworu zimą. W takich warunkach sonda zanurzeniowa staje się bezużyteczna.

To dlatego stworzyliśmy kolejne urządzenie, czyli Lipremos Sonic Pro. Jest to Sonar czyli urządzenie ultradźwiękowe. Ono mierzy ilość płynu bezdotykowo. Montowane jest na górze zbiornika i wylicza ilość cieczy w jego wnętrzu. Może też dodatkowo mierzyć materiały sypkie m.in. ziarno w silosach. Działa na podobnej zasadzie jak czujniki parkowania w samochodach. Różnica polega na zastosowaniu innego algorytmu, który dokonuje obliczeń – wyjaśnia Mariusz Kośkiewicz.

 

Korygujący sonar

Swimer został poproszony przez jedną z firm o przygotowanie systemu mierzącego ilość masy, z której jest wykonywana ceramika łazienkowa. Magazynowana jest ona w dużych zbiornikach o pojemności 50 tys. l. Aby nie zastygła, jest ona stale mieszana. Mieszadło wprowadza zakłócenia, które zaburzają, a wręcz uniemożliwiają dokonanie pomiaru. Wszystkie znane wcześniej rozwiązania zawodziły. Nie były w stanie podać dokładnej ilości cieczy. Swimer zastosował swój sonar, napisał odpowiedni program korygujący w postaci filtra cyfrowego, dzięki czemu udało się stworzyć system podający dokładną ilość masy ceramicznej. Ten sam sonar jest wykorzystywany w układach Lipremos Sonic Pro.

Wyświetlacz prezentujący ilość cieczy w zbiorniku

  • Wyświetlacz prezentujący ilość cieczy w zbiorniku

Sonda jest montowana na górze zbiornika, przekazuje informację o ilości cieczy do odbiornika. Dane mogą być podawane na miejscu lub też wysłane do chmury i aplikacji mobilnej. System ma kilka innych funkcji, takich jak parametryczny czujnik przecieku, sygnalizacja niskiego stanu poziomu płynu, zabezpieczenie pompy przed pracą "na sucho", alarm kradzieżowy w przypadku nagłego ubytku dużych ilości cieczy, a także czujnik temperatury. Pozwala na wyposażenie zbiornika w opcję przeliczenia poziomu płynu do temperatury referencyjnej 15 st. C. Olej napędowy podlega rozszerzalności cieplnej. Powinien być rozliczany w temperaturze 15 st. C. Jej zmiana powoduje, że oleju napędowego w danej chwili może znajdować się więcej lub mniej.

Do pomiaru temperatury zastosowaliśmy specjalny czujnik. Jest on zanurzony w cieczy, podając jej faktyczną temperaturę. W przypadku montowania czujnika wewnątrz urządzenia, pomiar obarczony jest ogromnym błędem i nie ma nic wspólnego z rzeczywistą temperaturą cieczy – zapewnia Mariusz Kośkiewicz.

Swimer oferuje także System Monitoringu Dozowania Płynów. Dzięki niemu pobranie płynów wrażliwych, takich jak ON czy AdBlue, możliwe jest jedynie przez wcześniej zdefiniowane pojazdu i osoby. Wszelkie tankowania są rejestrowane i zapisywane w systemie.

Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 32. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 02:59