Bizony nie spełniały norm unijnych
Bizon kombajn do wszystkiego. Ten kombajn rolniczy polskiej produkcji był stworzony nie tylko do zbioru zbóż, ale również rzepaku, kukurydzy, słonecznika i innych roślin. Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku produkowała kombajny żniwne marki Bizon w latach 1970-2004. W tym okresie wyprodukowanych zostało ok. 70 tys. szt. kombajnów rolniczych. Jednak prace nad pierwszym polskim kombajnem zbożowym rozpoczęły się już w roku 1968, kiedy powstały pierwsze prototypy kombajnów o oznaczeniu fabrycznym KZS-3 BIZON.
Bizon był kombajnem znanym na całym świecie. Jego poszczególne modele były sprzedawane nie tylko na terenie Europy, ale również poza jej granicami.
Bizony eksportowano m.in. do:
- Białorusi,
- Brazylii,
- Czechosłowacji,
- Danii,
- Finlandii,
- Grecji,
- Iranu,
- Irlandii,
- Hiszpanii,
- Pakistanu,
- Stanów Zjednoczonych,
- Syrii,
- Szwecji,
- Ukrainy,
- Węgier,
- Wielkiej Brytanii,
- Włoch.
Niestety, produkcja kombajnów marki Bizon została wstrzymana w maju roku 2004 po tym, jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Produkowane kombajny nie spełniały wymagań następujących norm europejskich:
- poziomu drgań,
- hałasu na stanowisku operatora,
- emisji spalin silnika napędowego.
Wskrzeszenie Bizona przez New Hollanda
W roku 2006 na krótko firma Case New Holland powróciła do nazwy kombajnu Bizon dla kombajnu TC54. Produkcja zakończyła się jednak w roku 2012.
Lata 80. to okres świetności Bizona
Najlepsze lata sprzedaży kombajnów Bizon przypadają na okres od 1981 do 1984. Wówczas z taśm fabrycznych zjechało 17 810 kombajnów, z czego 15 603 szt. stanowił model Bizon Super.
Fabryka Bizona nie wytrzymała tempa zmian
Zachodnie kombajny zaczęły wkraczać na polski rynek w latach 90., a FMŻ mimo podejmowanych działań i konstruowania nowych modeli nie wytrzymało presji konkurencji zza zachodniej granicy. W roku 1998 doszło do przejęcia fabryki przez New Holland, który rozpoczął produkcję modeli pod nazwą New Holland Bizon.
Dlaczego rolnicy mają sentyment do Bizona?
Kombajny marki Bizon, mimo upływu lat i dawno zakończonej produkcji, nadal można spotkać na polskich polach. Ich produkcja zrewolucjonizowała rolnictwo XX w. Rolnicy mają sentyment do tych maszyn, mimo znikomego komfortu pracy. Bizon już na zawsze pozostanie w pamięci Polaków jako symbol kultury i tradycji polskiej mechanizacji rolnictwa.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: nowiny24.pl, Wikipedia.pl