CLAAS CORIO 675 FCCLAAS
StoryEditorCLAAS

Czy słonecznik można zbierać przy pomocy przystawki do kukurydzy?

13.10.2023., 16:00h
W ostatnich latach polscy rolnicy zaczęli rozwijać uprawy słonecznika. Firma Claas wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów opracowała nowoczesną przystawkę do kukurydzy CLAAS CORIO 675 FC z opcją przezbrojenia do zbioru słonecznika. Jak się sprawdza?

Rozwój upraw słonecznika w Polsce

Rok 2022 okazał się przełomowym dla uprawy słonecznika w Polsce. Z danych zgromadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że w ubiegłym roku rolnicy obsiali słonecznikiem łącznie ok. 64 tys. ha. Jest to naprawdę dużo, zważywszy na fakt, że w roku 2021 ta suma była trzy razy mniejsza. Do województw, w których plantacje słonecznika rozwinęły się w widocznym stopniu zaliczamy:

  • wielkopolskie – 7176 ha,
  • mazowieckie – 6586 ha,
  • dolnośląskie – 6440 ha,
  • podlaskie – 5877 ha.

Dlaczego rolnicy zaczęli siać więcej słonecznika?

Imponujący wzrost upraw słonecznika w roku 2022 był efektem wybuchu wojny w Ukrainie, której skutkiem było wstrzymanie eksportu zbóż i słonecznika z tego kraju. W związku z obawą o wystąpienie deficytu paliwowego, rolnicy zaczęli siać więcej słonecznika, ponieważ popyt na niego wzrósł, co wiązało się również z podwyżką cen skupu. Tym tropem poszli również polscy rolnicy.

Czy słonecznik jest trudny w uprawie?

Rolnicy chętnie decydują się na uprawę słonecznika nie tylko ze względu na plon, który oddaje, ale również na zaradność te rośliny. Bez względu na suszę i pozostałe warunki atmosferyczne, słonecznik doskonale uzupełnia płodozmian. Wiele wskazuje na to, że również w niedalekiej przyszłości rolnicy będą decydowali się częściej na jego uprawę w związku z wymogami bioróżnorodności stawianymi przez Komisję Europejską.

Przystawka CORIO 675 FC z doposażeniem do słonecznika

W związku z tym, że siew słonecznika w Polsce dotychczas nie był aż tak popularny, a co za tym idzie, rolnicy nie mieli również zbyt dużego doświadczenia w jego zbiorze, są obecnie na etapie poznawania rozwiązań technologicznych, które mogą ułatwić im pracę. Nie jest jednak tak, że w Polsce nigdy wcześniej nie było gospodarstw specjalizujących się w zbiorze słonecznika. Jednym z nich jest Gospodarstwo Rolne „Anrol” sp. z o.o. z okolic Torunia, w którym słonecznik jest zbierany od 3 lat. Jak wyjaśnia dyrektor gospodarstwa w rozmowie z Claas, do zbioru słonecznika wykorzystują oni przystawkę CORIO 675 FC z doposażeniem do słonecznika.

­– Od trzech lat zbieramy słonecznik, wykonując usługi omłotu dla naszych klientów. Widząc jednak rosnące zainteresowanie tym gatunkiem, zdecydowaliśmy się kupić w 2022 roku sześciorzędową przystawkę CORIO 675 FC z doposażeniem do słonecznika – mówi Bartosz Trojan, dyrektor w Gospodarstwie Rolnym „Anrol” sp. z o.o. w Pędzewie (woj. kujawsko-pomorskie).

Władze firmy nie zastanawiały się zbyt długo nad zakupem przystawki CORIO, ponieważ na co dzień nie tylko prowadzą własne uprawy, a le również świadczą usługi, z których korzystają okoliczni rolnicy. W „Anrolu” uprawiane są:

  • pszenica,
  • kukurydza,
  • buraki cukrowe,
  • inne zboża podstawowe,
  • od wiosny 2022 słonecznik.

Opłacalna uprawa słonecznika w „Anrolu”

Siew słonecznika w kujawsko-pomorskim gospodarstwie okazał się niezwykle opłacalny. Rolnicy byli zadowoleni nie tylko z tego, jak roślina poradziła sobie ze suszą, ale również z tego, że zebrali wysoki plon, jak na warunki, w których wzrastała.

– Wysialiśmy go na kilkunastu hektarach w obsadzie ok. 70 tys. roślin na ha. Zwiększenie gęstości wysiewu było celowe, aby na klasie 4b i 5, uzyskać możliwie wysoki plon. Słonecznik okazał się być odpornym na suszę, mało wrażliwym na choroby i szkodniki oraz zadowolił się 40 kg N/ha – ocenia Bartosz Trojan.

CLAAS CORIO to doskonała przystawka

Jak przyznaje dyrektor Trojan, nabycie przystawki CLAAS CORIO było strzałem w dziesiątkę. Dzięki jej wykorzystaniu praca przebiegła sprawnie i, co bardzo ważne w gospodarstwie świadczącym również usługi rolnicze, szybko.

– Żniwa słonecznika przy pomocy nowego urządzenia udały się doskonale. W przeciwieństwie do typowej przystawki do kukurydzy, CORIO można przezbroić z kukurydzy na słonecznik lub odwrotnie w ciągu jednego dnia. Ma to niebagatelne znaczenie dla naszej firmy, bo oprócz obsługi swojego areału, świadczymy również częste usługi zbioru kukurydzy. Było to więc kolejny argument, by kupić CORIO – przyznaje dyrektor Trojan.

Czy CLAAS CORIO nie uszkadza nasion słonecznika?

Nasiona słonecznika są delikatniejsze niż kukurydzy, dlatego CORIO została wyposażona w zestaw wymiennych kół zębatych zmniejszających prędkość obrotową wałów w przekładniach, co umożliwia pozyskiwanie nieuszkodzonych nasion słonecznika.

Jakie są atuty przystawki CORIO 675 FC?

Przystawka CORIO 675 FC ma następujące atuty:

  • jest wyposażona w deflektory przednie i tylne, co zapobiega stratom z osypujących się nasion słonecznika i ze spadających zasuszonych koszyków,
  • posiada płyty nad nożami wciągającymi, by minimalizować straty zbioru oraz odwrócone o 180 stopni łańcuchy do kukurydzy, które działają bardziej agresywnie,
  • jest kompatybilna z kombajnami CLAAS, w szczególności jego multizłączami hydraulicznymi,
  • jest cicha w pracy i nie generuje niepotrzebnych wibracji,
  • urządzenie jest składne hydraulicznie z kabiny operatora, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, zwłaszcza jeśli kombajn musi przemieszczać po drogach publicznych,
  • szerokość rozstawu międzyrzędzi wynosi 75 cm.

image
Maszyny

Claas, AgXeed i Amazone, czyli sojusz na rzecz rozwoju autonomicznego zestawu ciągnik – narzędzie

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: CLAAS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 23:24