Które części kombajnu trzeba sprawdzić?
Częściami kombajnu, których stan należy bezwzględnie ocenić przed rozpoczęciem żniw, są sita. Warto sprawdzić, czy ich szczelina robocza jest w prawidłowy sposób skalibrowana. Kolejną częścią wymagającą przeglądu są wydłużenia łańcuchów i listwy przenośników pochyłych. Nie można zapominać o kontroli zużycia bagnetów, które działają w kombajnach jak przeciwnóż. To ważne, ponieważ praca z wykorzystaniem zużytych bagnetów, w których szczelina wynosi więcej niż 5 mm, a krawędzie są zaoblone, może przełożyć się na większe zużycie paliwa i zmniejszyć wydajność maszyny. Istotne jest również przeprowadzenie kontroli łożysk drewnianych oraz palców ślimaka, które mogą okazać się połamane.
O tym, jakich narzędzi użyć do przeglądu kombajnu przed żniwami pisaliśmy w artykule pt. Jakie części w kombajnie sprawdzić i wymienić przed żniwami?
Jak uniknąć pożaru kombajnu w żniwa?
Przegląd kombajnu przed rozpoczęciem sezonu żniwnego nie jest wystarczający. Przyczyn pożarów kombajnów może być wiele. Przepisy BHP przewidują pożary z powodu:
- zwarcia instalacji elektrycznej – szczególnie w miejscach połączeń zanieczyszczonych mieszaniną pyłu z olejami (występujące często po zakończeniu pracy wskutek nieodłączenia akumulatorów),
- owinięcia się masy zbożowej na wałach odrzutnika lub bębna młócącego, powodujące miejscowy wzrost temperatury,
- nadmiernego poślizgu pasów, powodującego wzrost temperatury,
- zatarcia łożysk wskutek niedostatecznego ich smarowania,
- jazdy kombajnem przy zaciągniętym hamulcu ręcznym,
- wykonywania prac spawalniczych na kombajnie bez właściwego zabezpieczenia.
Zasady dzięki którym unikniesz pożaru kombajnu
O pożar kombajnu nie jest trudno, dlatego warto zadbać o regularne czyszczenie maszyny, które w czasie zintensyfikowanych prac powinno być przeprowadzane codziennie.
Ponadto należy zadbać również o porządek na polu po to, by leżące na nim kamienie nie dostały się do układu omłotowego i nie wywołały w nim pożaru.
Niestety, czasem nie wystarczy odpowiednie przygotowanie i nie ma ucieczki przed pożarem, dlatego na wyposażeniu każdego kombajnu powinny znajdować się 2 sprawne gaśnice przeciwpożarowe:
- proszkowa (GP – 6 ABC) przeznaczona do gaszenia źródła ognia w instalacji elektrycznej i silniku,
- pianowa, do pozostałych mechanizmów kombajnu.
Palenie papierosów w kombajnie surowo zabronione
Zdarza się, że rolnicy sami narażają kombajn na pożar, paląc w nim papierosy. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas pracy maszyny, która bardzo szybko może się zapalić.
Więcej na temat tego, jak uniknąć pożaru kombajnu przeczytasz w:
oprac. Justyna Czupryniak