Kombajn na gąsienicach koparki? Od tego zaczynał ClaasClaas/Canva
StoryEditorMaszyny

Kombajn na gąsienicach koparki? Od tego zaczynał Claas

12.10.2024., 16:00h

Rolnicy coraz chętniej decydują się na zakup maszyn rolniczych o podwoziach gąsienicowych, ponieważ zależy im na właściwym stopniu ugniatania gleby, co przekłada się na jej dalszą produktywność.

Od kiedy Claas produkuje maszyny rolnicze na gąsienicach?

W roku 1987 firma Claas rozpoczęła produkcję modelu kombajnu DOMINATOR CS w wersji na dwóch wózkach gąsienicowych od firmy Catepillar. Nieliczne z nich trafiły o pracy w europejskich gospodarstwach. Kilka egzemplarzy trafiło do Wielkiej Brytanii, a pozostałe zostały sprzedaże do USA.

Działania Claasa w kierunku rozwinięcia produkcji maszyn rolniczych na gąsienicach zmotywowały inne firmy z branży do opracowania tego typu konstrukcji, której główny minus stanowił kiepski komfort jazdy mający związek z brakiem amortyzacji. Szerokość wynosząca ponad 4 m eliminowała pojazdy gąsienicowe z jazdy po europejskich drogach.

Producenci dostrzegali jednak zalety wykorzystywania maszyn rolniczych o podwoziu gąsienicowym. Pierwszą myślą było osadzenie na gąsienicach najcięższych maszyn, np. kombajnów. Najbardziej zaawansowane technicznie podwozia gąsienicowe powstawały w Niemczech dzięki Claas Industrietechnik (CIT) z Paderborn. Ich konstrukcja była na tyle dobra, że stała się wzorem dla całej branży.

Kombajny Lexion na gąsienicach

Kolejnym modelem kombajnu Claas wyposażonym w podwozie gąsienicowe był LEXION, w którego generacji z roku 2004 zadbano o poprawę komfortu jazdy. Dotychczas sztywno zamontowane podwozie zostało dodatkowo wzbogacone w amortyzatory.

Zawieszenie TERRA TRAC na rynku od ponad 10 lat

Rok 2011 był przełomowy dla produkcji zwieszeń w Claas. Na rynku pojawiło się wówczas zawieszenie hydropneumatyczne TERRA TRAC (TT), które wpłynęło na dopasowanie wózka trakcyjnego gąsienicy do podłoża. Dzięki niemu maszyny zaczęły się rozpędzać na szosach do 40 km/h.

Zawieszenie bardzo szybko stało się hitem i przekonało się do niego zdecydowanie więcej rolników oraz usługodawców. Aktualnie udział tego typu podwozi w zamówieniach dla serii LEXION wynosi ponad 50%. Co ciekawe, 70% modeli trafia do USA, a 90% do Wielkiej Brytanii.

Ciągniki Claas z serii AXION

Rok 2019 był początkiem produkcji dwóch modeli ciągników z serii AXION TERRA TRAC, których prototypy miały premierę podczas targów Agritechnica 2017. To nadal jedyne na rynku ciągniki półgąsienicowe z pełną amortyzacją. Jak zaznacza producent, stosowane w nich podwozia mają opatentowany system ochrony na uwrociach, który umożliwia zmniejszenie powierzchni przylegania gąsienic podczas zawracania. Co ciekawe, w roku 2021 seria TRION uzyskała w opcji montaż gąsienic TT.

Jak Claas AXION sprawdzał się w pracy na roli?

Claas Axion doskonale sprawdzał się w pracy na roli. Ciągniki AXION 900 z napędem TERRA TRAC uzyskały niższe o 15,6% zużycie paliwa i jednocześnie wyższą o 21,3% wydajność w porównaniu do wersji kołowej, co potwierdziły testy polowe. Nacisk ciągnika był niższy o 15-20%, natomiast badania z użyciem akcelerometru do pomiaru naprężenia i drgań bocznych przy prędkości 11 km/h wykazały, że AXION TERRA TRAC jest najbardziej komfortowym modelem traktora dostępnym na rynku.

40 tys. ciągników z podwoziem TERRA TRAC

Dotychczas firma Claas wyprodukowała i sprzedała prawie 40 tys. podwozi TERRA TRAC, które zostały wykorzystane do produkcji:

  • samojezdnych kombajnów do buraków,
  • kombajnów do warzyw,
  • samobieżnych kombajnów ziemniaczanych,
  • wozów asenizacyjnych.

Claas Xerion TT 12 na Agritechnica 2023

Jedna z ostatnich premier maszyn z podwoziem TERRA TRAC odbyła się podczas targów Agritechnica 2023, gdzie zaprezentowany został ciągnik XERION 12, który w Europie można zamówić tylko i wyłącznie na wózkach gąsienicowych TERRA TRAC ze względu na szerokość maszyny. Każdy z nich jest wyposażony w odrębny układ smarowania i tłumienia drgań.

W skrócie ponad 25 lat doświadczenia CLAAS w konstrukcji napędu gąsienicowego:

Kamienie milowe technologii TERRA TRAC:

  • 1997: kombajn zbożowy CLAAS LEXION TT;
  • 2004: gumowe amortyzatory zwiększające komfort jazdy;
  • 2006: druga generacja TERRA TRAC ze wzmocnioną, odlewaną w jednym elemencie ramą dla nowej serii LEXION 600;
  • 2011: wprowadzenie zawieszenia hydropneumatycznego i prędkości maksymalnej 40 km/h;
  • 2017: ciągnik AXION TERRA TRAC na targach Agritechnica;
  • 2018: dwa modele JAGUAR TERRA TRAC z funkcją ochrony gleby na uwrociach;
  • 2019: rozpoczęcie produkcji seryjnej dwóch modeli AXION TERRA TRAC;
  • 2019: zaprezentowanie serii LEXION 5000/6000/7000/8000 z dziesięcioma modelami TERRA TRAC;
  • 2021: wprowadzenie serii TRION z sześcioma modelami TT;
  • 2023: premiera ciągnika XERION TT seria 12 podczas targów Agritechnica, w tym model autonomiczny.

Przeczytaj również:

image
Nowe ładowarki

5 nowych ładowarek teleskopowych Claas Scorpion. Udźwig od 3,3 do 4,2 tony

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: Claas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. styczeń 2025 02:56