
Małe kombajny zbożowe od Deutz-Fahr
Kombajny serii C6000, obejmujące modele C6205, C6305 oraz C6205 TS i C6305 TS, to najmniejsze maszyny oferowane przez firmę Deutz-Fahr. Produkcja odbywa się w Chorwacji, w fabryce Grupy SDF zlokalizowanej w miejscowości Županja - a przynajmniej tak ma być do 28 lutego bieżącego roku, kiedy tamtejsza fabryka ma zostać zamknięta.
Przeczytaj więcej: Czy Deutz-Fahr zakończy produkcję kombajnów zbożowych?
Co nowego w najmniejszych kombajnach Deutz-Fahr?
Kombajny te wyposażono w silniki Deutz AG o mocy 250 KM, co czyni je odpowiednimi dla gospodarstw rodzinnych oraz niewielkich firm usługowych. Seria ta zastępuje popularne niegdyś kombajny C5000, które dysponowały silnikami o mocy 175 KM. Model C6305 TS stanowi zmodernizowaną wersję C6205 TS, jednak zmiany nie dotyczą w dużej mierze wyglądu czy elementów roboczych, tj. silnika czy zespołu żniwnego. Producent skupił się na zwiększeniu komfortu pracy operatora, więc C6305 otrzymał nową, przestronniejszą kabinę z wyższych serii (C7000 i C8000). Choć zmiany te nie są drastyczne, w nowej kabinie pracuje się lepiej. Jednym z istotnych ulepszeń jest wprowadzenie nowego systemu sterowania.
Elektroniczne udogodnienia w Deutz-Fahr C6305 TS
W porównaniu z poprzednimi modelami, w C6305 TS przeniesiono wiele funkcji regulacyjnych do wnętrza kabiny, co umożliwia kontrolę za pomocą nowoczesnego monitora CCM. Pozwala on nie tylko na dotykowe sterowanie większością funkcji kombajnu, ale również umożliwia łatwe przyporządkowanie parametrów roboczych do konkretnych upraw, odmian czy pól. Użytkownicy mogą dostosowywać je do potrzeb i zapisywać pod własnymi nazwami. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, by maszyna automatycznie zmieniła ustawienia do wybranego profilu. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze niż w dotychczasowych modelach.
Claas Evion: jakie modele zastąpił?
Claas wprowadził serię kombajnów Evion, zastępując modele Avero i Tucano. Evion został zaprojektowany z myślą o średnich gospodarstwach, które bazują na własnym parku maszynowym. Seria obejmuje trzy modele: 410, 430 i 450, z pięcioklawiszowym wytrząsaczem, który wykorzystuje komponenty z serii Lexion i Trion. Kanał młócący ma szerokość 1,42 m, a bęben o średnicy 600 mm działa bez wstępnego przyspieszacza, co odróżnia Eviona od modeli Trion z systemem APS. Zbiorniki na ziarno w zależności od modelu mieszczą od 5600 do 8000 l, a wydajność rozładunku sięga 90 l/s. Kombajny wyposażono w silniki Cummins o mocy od 204 KM do 258 KM, Nowością jest także opcjonalny system Cemos Auto Crop Flow, który automatycznie zatrzymuje zespół żniwny w przypadku przewidywania zatoru.
Nowy Claas Trion: jakie ma możliwości?
Claas rozszerza serię Trion. Nowo wprowadzony model 740 jest wyposażony w 6-cylindrowy silnik Cummins o pojemności 8,9 l i mocy 435 KM, z możliwością pracy na paliwach odnawialnych, tj. HVO. Szerokość zewnętrzna maszyny wynosi od 3,29 m do 3,49 m - w zależności od ogumienia. Młocarnia APS Hybrid ma bęben o szerokości 1420 mm, a rotor Roto Plus ma średnicę 570 mm i 4200 mm długości. Model 740 wyposażony jest także w zaawansowane systemy automatycznego sterowania, tj. Cemos Automatic oraz zbiornik na ziarno o pojemności do 12 tys. l z wydajnością rozładunku do 130 l/s.
Przeczytaj także: Claas prezentuje nowy kombajn zbożowy! Do serii Trion dołącza model 740!
Case IH AF10: jeden z najwydajniejszych na rynku
Po 50 latach firma Case IH planuje wprowadzenie najmocniejszego kombajnu w serii AxialFlow, wyposażonego w silnik diesla o mocy do 775 KM, to 24% więcej w porównaniu z dotychczasowymi modelami. Zbiornik ziarnowy w nowym AF10 ma pojemność 20 tys. l z prędkością rozładunku 210 l/s, co czyni go jednym z najwydajniejszych na rynku. Dłuższy rotor zapewnia o 50% większą powierzchnię separacji, a nowy system czyszczenia Cross Flow Plus jest o 32% większy niż w poprzednich wersjach. Zwiększono także pojemność zbiornika paliwa o około 25%, co pozwala na dłuższą pracę bez potrzeby tankowania.
Nowa seria AF integruje zaawansowane technologie rolnictwa precyzyjnego, tj. dwa wyświetlacze Pro1200, automatyzacja w czasie rzeczywistym przez Harvest Command oraz zdalna diagnostyka i logistyka floty za pomocą AFS Connect. Dzięki temu obsługa kombajnu staje się bardziej intuicyjna i wydajna. Ułatwiono również usuwanie zatorów oraz dostęp do punktów serwisowych, co przekłada się na prostszą konserwację maszyny. Nowe kombajny Case IH AxialFlow 10 będą współpracować z najszerszymi zespołami żniwnymi marki MacDon.
Kombajny John Deere S7: wyposażenie i właściwości
Maszyny S7 od John Deere to najnowsze modele kombajnów, oferujące moc znamionową od 467 do 625 KM. Model S7 700 wyposażony jest w jednostkę JD9X o poj. 9 l, natomiast większe S7 800, S7 850 i S7 900 napędzane są silnikami JD14X o poj. 13,6 l. Wyposażenie kabin serii S jest zbliżone do serii T (18 str.). Dodatkowo, system Terrain Setting Automation z odbiornikiem StarFire dba o optymalne działanie kosza sitowego, dostosowując algorytmy do różnych upraw.
Kombajny wykorzystują najnowsze technologie do optymalizacji pracy
Kombajny zbożowe są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, w celu optymalizacji wydajności zbiorów. Tradycyjne regulatory przepływu masy, które dostosowują się dopiero po dotarciu materiału do kluczowych elementów maszyny, są teraz wspierane przez innowacyjne systemy. Przykładem jest system Forward Looking Feedrate Radar firmy Case IH, który dzięki czujnikom radarowym na wysięgnikach przed nagarniaczem mierzy stan, wysokość i gęstość upraw oraz profil podłoża, co pozwala na optymalne dostosowanie pracy maszyny. Predictive Ground Speed Automation dostępny w kombajnach John Deere serii S i X wykorzystuje dane z map biomasy i kamer, by przewidywać plon i optymalizować prędkość zbioru. Dzięki tym rozwiązaniom kombajny są zdolne do lepszego przewidywania warunków zbioru i efektywniejszego zarządzania przepływem masy przez zespoły robocze.
Kombajny mniejszych serii do 250 KM otwierają się na coraz bardziej zaawansowane systemy sterowania zawierające domyślne ustawienia maszyny dla różnych upraw, natomiast najbardziej wydajne okręty żniwne wyposażone są w systemy wykorzystują zebrane z wyprzedzeniem dane o plonie, aby optymalnie wykorzystać możliwości zespołów roboczych kombajnu.
Artykuł pochodzi z wydania specjalnego profi "Technika żniwna 2025".
Łukasz Siara